Sajtófigyelő
·Cikkek listája
Hírek
·1956 előtt tisztelgett Bush
·V. Putyin orosz elnök Budapesten Megkoszorúzta az 56-os emlékművet
·Emlékbizottság elnökének interjúja
·Az USA Képviselőháza határozatot fogadott el az 1956-os forradalom elismeréseként
·Az államfőnél járt Gyurcsány Ferenc
·Emlékbizottság elnökének közleménye
·Emlékbizottság titkárának interjúja
·Emlékbizottság és az MTI együttműködési megállapodása
Pályázatok
·Pályázati kiírások
·Emlékévre tervezett pályázatok
·Elnyert pályázatok
·A forradalom formája
Az i-ypszilon alkotócsoport által tervezett 1956-os Emlékmű
Ajánló
·CompLex Jogtár
·1956-os könyvespolc
·Lipták Béla: 35 NAP
·Lossonczy Tamás: 1956
·Diáknapló 1956-ból
·Csics Gyula: Magyar Forradalom 1956
·Bob Dent: Budapest 1956. A dráma szinterei
·Sorsod művészete Gérecz Attila versei és utóélete
·Ötvenhatos regény
·Bang Jensen könyvrecenzió
Tudomány
·A vidék forradalma, 1956 II. kötet
Szerkesztő: Szakolczai Attila
·Standeisky Éva: Gúzsba Kötve
·A Demokrácia Reménye Magyarország 1945


Múltidézés Csingiz Ajtmatovval a Bolyai Műhelyben

Csingiz Ajtmatov a XIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál vendégeként érkezett Magyarországra. Sólyom László köztársasági elnök irodalmi életművének elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével tüntette ki az írót. Az alkotó, aki a Kirgiz Köztársaság brüsszeli nagykövete is, új könyvének az Örök menyasszonynak a kéziratával érkezett kiadójához. Az író számos programon, filmvetítésen, dedikáláson, illetve a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban megrendezett tárlat megnyitóján vett részt.

A világhírű kirgiz író magyarországi látogatása több éve napirenden volt, ám ezt bizonyos események rendre keresztülhúzták. A kulturális esemény rangos vendégeként hozzánk érkező író budapesti tartózkodása minden bizonnyal a magyar-kirgiz kulturális kapcsolatok eddigi csúcspontja - idézte fel a látogatás előzményeit Magyarország kirgizisztáni konzulja, dr. Erdős Endre, a festői szépségű budai környezetben, egy rendhagyó találkozón.

Az orosz és kirgiz nyelven alkotó Ajtmatov budapesti tartózkodása során számos hivatalos elfoglaltsága mellett látogatást tett a magyar fiatalság tehetséges képviselőiből álló Bolyai Műhelyben. Az alapítványi formában működő társaság a legkülönbözőbb szakterületek (közgazdász, orvos, mérnök, jogász, bölcsész stb.) ígéretes hallgatóit tömöríti. Az egyedi képzési intézmény keretein belül a fiatalok a képzés során, (félig) bibói hasonlattal élve "az alkotás kis köreiben", aktuális problémákat vitatnak meg, amelynek kiindulópontjául a filmművészet és a világirodalom kincsei, valamint nem elhanyagolható módon a természet -és társadalomtudományi gondolkodás egyedülálló szimbiózisa szolgálnak.

Ajtmatov magyarországi programjának bizonnyal egyik üde színfoltja volt az ifjú egyetemistákkal való beszélgetés, amely egyszerre volt bensőséges találkozó író és ifjú olvasói között, ugyanakkor érdekfeszítő személyes múltidézés, illetve eszmecsere. Talán az egyetlen nyugodt délelőtt az író budapesti tartózkodásakor, újságírók és kamerák nélkül. A bensőséges találkozóhoz eszményi környezetet biztosított a budai hegyekben megbúvó takaros villa, amelyet Hild József tervezett magánhasználatra a 19. század derekán (Ybl Miklós szomszédságában).

A beszélgetés során a kirgiz író felidézte fiatal éveit, amikor lelkes kezdő irodalmárokként egymást közt vitatták meg műfordításaikat majd műveiket, hasonló környezetben, mint ahogy teszik ezt a magyar fiatalok a Műhely keretein belül. Az ötvenes évek első irodalmi szárnypróbálgatásai a külső körülmények hatása alatt kicsi autonóm közösségekben valósulhatott meg, s Ajtmatovnak jó fél évszázad múltán a villabeli miliő újra eszébe juttatta pályafutásának kezdeteit. A tapasztalt író a fiatal hallgatóság körében úgy fogalmazott, attól lesz valaki igazán nagy író, ha a kor ütőerére téve a kezét elsőként fogalmaz meg aktuális problémákat.

A találkozó emlékeként a Műhely egy tulipános kalotaszegi írásos varrottast nyújtott át az írónak, amelynek díszítőeleme a kirgiz népművészetben is ősi képzőművészeti motívum: a tulipán . Vendégünk szombat este részt vett az Örökmozgóban Az első tanító c. film vetítésén, a könyvhét vasárnapi zárását követően pedig visszarepült brüsszeli állomáshelyére. A mostani kulturális találkozó remélhetőleg nemcsak a kirgiz alkotó eddigi világhírű munkáira irányítja rá az olvasók figyelmét, hanem a kiadókét is a magyarra eddig le nem fordított műveire.

(HTSZ)


Emlékbizottság
·Emlékbizottság
·Társadalmi Bizottság
·Együttműködő szervezetek
·Külügyi albizottság
·Életrajzok
Sajtó / Press
·Fotogaléria - Photogallery
·Programok - Programs
·Sajtóanyagok / Pressmaterial
Programajánló
·Külföldi programok
·Hazai programok
·Nemzetközi együttműködés
Kapcsolatok
·Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma
·Magyar-Lengyel Szolidaritás
·1956 -os Intézet
·Oktatási Minisztérium Nemzeti Emlékezet Program
·Nemzeti Évfordulók Titkársága
·Magyar Történelmi Film Közalapítvány
·Kanadai Nagykövetség
·Historic front pages, newspapers Hungary 1956
·Hungary 1956
Group Photo Pool
Játékfilmprogram
·Filmajánló
·Emlékév játékfilmprogramja
·Élményút kalauz
·Az Emlékév játékfilmprogramja az MTV1 és a Duna Televízió műsorában
·Rendezői portrék
Kultúra
·Film
·Kiállítások
·Irodalom
Agora
·Vélemények

Utolsó módosítás dátuma: 2006-12-07
Copyright © Puskás Tivadar Közalapítvány.