Sajtófigyelő
·Cikkek listája
Hírek
·1956 előtt tisztelgett Bush
·V. Putyin orosz elnök Budapesten Megkoszorúzta az 56-os emlékművet
·Emlékbizottság elnökének interjúja
·Az USA Képviselőháza határozatot fogadott el az 1956-os forradalom elismeréseként
·Az államfőnél járt Gyurcsány Ferenc
·Emlékbizottság elnökének közleménye
·Emlékbizottság titkárának interjúja
·Emlékbizottság és az MTI együttműködési megállapodása
Pályázatok
·Pályázati kiírások
·Emlékévre tervezett pályázatok
·Elnyert pályázatok
·A forradalom formája
Az i-ypszilon alkotócsoport által tervezett 1956-os Emlékmű
Ajánló
·CompLex Jogtár
·1956-os könyvespolc
·Lipták Béla: 35 NAP
·Lossonczy Tamás: 1956
·Diáknapló 1956-ból
·Csics Gyula: Magyar Forradalom 1956
·Bob Dent: Budapest 1956. A dráma szinterei
·Sorsod művészete Gérecz Attila versei és utóélete
·Ötvenhatos regény
·Bang Jensen könyvrecenzió
Tudomány
·A vidék forradalma, 1956 II. kötet
Szerkesztő: Szakolczai Attila
·Standeisky Éva: Gúzsba Kötve
·A Demokrácia Reménye Magyarország 1945


A Kulturális Örökség Napjai - Budapesti programok

Francia ötletként indult útjára a mára már összeurópai mozgalommá vált örökségnapok.

Minden év szeptemberének harmadik hétvégéjén hazánkban is megnyílnak olyan épületek kapui, amelyek egyébként zártak a nagyközönség előtt, vagy csak elvétve lehet bejutni.

Az Európa Tanács javaslata az, hogy a bejutás legyen ingyenes, jelölje zászló a megnyitott épület bejáratát, a helyet jól ismerő vezető meséljen az épületről, a történetéről, a benne folyó tevékenységről, és legyen minden évben egy központi téma. Így kerültek az érdeklődés középpontjába az oktatás épületei, a szecesszió építészete, a várak és a várromok, a kertek, parkok, temetők.

Ebben az évben az 1956-os forradalom évfordulója tiszteletére a szocreál időszakát, 1945-59. állítottuk középpontba A fél(t)múlt építészete címmel.

A kiemelt téma mellett minden más épület is szerepel a programban a templomok, kastélyok, tájházak, múzeumok, ipari emlékek, mind-mind várják az építészet iránt érdeklődőket.

Az utóbbi évek jó szokásaként alakulnak a kulturális sétaútvonalak, amelyek helyi vezető segítségével, érdekes épületek bemutatásával egyre nagyobb sikert aratnak.

Nem titkolt célunk az, hogy a közvetlen közeli értékek megismerése után, keljenek útra az emberek, és járjanak be távolabbi, - sőt határon túli - helyeket is.

Érdemes hát alaposan áttanulmányozni az országos programfüzetet, és tervet készíteni a látogatandó épületekről.

Hasznos információkat szerezhetnek a www.oroksegnapok.hu honlapról is.

I. KERÜLET

BUDAI VIGADÓ

Corvin tér 8.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Monumentális, kétemeletes, belsőudvaros neoreneszénsz-eklektikus középület, timpanonos és kupolaszerűen manzárdos tetőfelépítménnyel ellátott középrizalittal, szobordíszekkel és díszlépcsőházzal, a Corvin tér és Iskola utca között. Az épületet Kallina Mór és Árkay Aladár tervei alapján 1897-98-ban építtette fel Kallina Mór. Ma a Magyar Művelődési Intézetnek és a Hagyományok Házának ad otthont.

"Épül-szépül Magyarország" - Építészeti fotográfiai kiállítás. Óránként (egészkor) vezetés.

sz.: 9.00 - 12.00, v.: 15.00 - 18.00

BUDAVÁRI DE LA MOTTE PALOTA

Dísz tér 15.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

A budai várban, a Dísz téren található a középkori alapokon álló De la Motte palota, amelynek emeleti egymásba nyíló szobasorának falain csodálatos, 1760-1790-ből származó barokk-rokokó és koraklasszicista díszítőfestés tekinthető meg.

sz.: 10.00 - 18.00

BUDAPESTI TÖRTÉNETI MÚZEUM

Szent György tér 2.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

A Budavári Palota E épületében található múzeum Budapest és a budai vár történetét mutatja be az őskortól a XIX. sz. végéig. Látogathatóak a középkori kertek és várfalak is a középkori királyi palota alsó szintjével együtt.

Múzeumunk kincsei /a múzeum gyűjteményeinek áttekintése. 16-án 10.30 órakor tárlatvezetés. 17-én 15.30 órakor A középkori Buda királyi várpalotája - tárlatvezetés.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 22.00

BUDAVÁRI NAGYBOLDOGASSZONY TEMPLOM

Szentháromság tér 2.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A Várhegyre épült ősi Nagyboldogasszony-templomot a köznyelv Mátyás-templomként ismeri. Láthatjuk a XIII. századi oszlopfőket, Zichy Mihály és Lotz Károly freskóit, a Szent Korona másolatát, III. Béla király sírját, hadjáratok, történelmi események emlékeit.

Vezetés óránként indul a templomban.

sz.: 9.00 - 13.00, v.: 13.00 - 17.00

COLLEGIUM BUDAPEST EGYESÜLET

Szentháromság u. 2.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

A barokk épület 1688 és 1771 között épült Venerio Ceserola, Johann Hölbling, Matias Kayr és Matthaeus Neupauer tervei alapján. Eredetileg budai városháza (1873-ig), majd kerületi elöljárósági épület, aztán történeti múzeum, később pedig az MTA Nyelvtudományi Intézete. Jelenleg a Collegium Budapest nevű nemzetközi kutatóintézetnek ad otthont. A vezetés a bejárat - udvar - lépcsőház - olvasószoba - kiselőadó - egykori kápolna - bejárat útvonalon halad.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

FORTUNA FOGADÓ

Fortuna u. 4.

Vezetés: lesz

A mai Fortuna u. 4. telken három középkori ház állott, amelyek Buda 1686. évi török ostromakor elpusztultak. 1784-ben a középkori maradványok felhasználásával felépítették a Fortuna fogadót, amelyet Máltás Hugó rajztanár 1872-ben az épület ma is látható formájára átépített. Jelenleg - az eddig múzeum és irodaházként működő ingatlan - műemléki helyreállítása folyik, a volt fogadó hagyományának megfelelően vendéglő-éttermet és apartman lakásokat alakítanak ki benne. A XX. század 60-as éveitől a közelmúltig a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó Múzeum működött itt. A jelenlegi helyreállítás kapcsán elvégzett műemléki kutatások során értékes korabarokk díszítőfestés került elő a földszinti helyiségekben, amelyeknek restaurálása folyik. Ennek kapcsán az épület földszinti tereit étteremként fogják hasznosítani, ezzel biztosítva a páratlan értékű barokk enteriőr közforgalmi látogatottságát és bemutatását. Az épületet 16-án 10.00 és 14.00 órakor Dr. Janotti Judit műemléki felügyelő mutatja be.

sz.: 10.00 - 15.00

HM HADTÖRTÉNETI INTÉZET ÉS MÚZEUM

Tóth Árpád sétány 40.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

A XIX. századi egykori Nádor laktanya épületében működő HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum a magyar hadtörténelem komplex kutatóhelye. Szervezeti egységei a maguk külön szakterületén járulnak hozzá a kutatáshoz, az eredmények közkinccsé tételéhez. A Hadtörténeti Múzeum a magyar és magyar vonatkozású hadtörténelmi tárgyak, dokumentumok gyűjtő-, őrző-, feldolgozó-, kutató- és kiállítóhelye.

Tárlatvezetés a múzeum kiállításaiban 16-án 12.00 és 14.00 órakor indul. Maximális létszám csoportonként 30 fő. Gyülekező az aulában.

Az alagsori restaurátor helyiségek megtekintésére 16-án 11.00 és 13.00 órakor indul csoport. Maximális létszám csoportonként 30 fő. Gyülekező az aulában.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

KÖZTÁRSASÁGI ELNÖKI HIVATAL

Szent György tér 1.

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az 1806-ban klasszicista stílusban épült egykori miniszterelnöki rezidencia II. világháború idején csaknem teljesen megsemmisült. A Sándor-palota felújításáról és hasznosításáról az Orbán-kormány határozott. Jelenleg az épület a Köztársasági Elnöki Hivatalnak ad otthont. Az épülete bemutató séta mindkét nap 10.00 órától indul a nyugati bejárattól, a Körszalon, Empire szalon, Gobelin terem, Mária Terézia szalon, Tükörterem, Miniszteri váró, terasz útvonalon.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

KULTURÁLIS ÖRÖKSÉGVÉDELMI HIVATAL

Táncsics M. u.1.

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az emeletes barokk épület két középkori reneszánsz ház maradványaiból épült, majd a XIX. század végén erősen átépítették. A 11 ablakos homlokzatot gazdagon díszített kőkapu hangsúlyozza. A II. világháborúban megrongálódott épület az 1970. évi felújítását követően az örökségvédelem székháza lett.

A fél(t) múlt építészete (építészet és tervezés Magyarországon 1945-1959) címmel kiállítás látható, amelyet a Bauland Kft által gyártott EPS betonfalazóanyag felhasználásával Dévényi Tamás építész tervezett. A kiállítást a Magyar Építészeti Múzeum anyagából Prakfalvi Endre és Fehérvári Zoltán rendezte.

sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00

MAGYAR KULTÚRA ALAPÍTVÁNY

Szentháromság tér 6.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az 1904-ben, eredetileg pénzügyminisztériumnak készült neogótikus stílusú épület fennállása óta mindig mozgalmas események színhelye. 1945 után a Budapesti Műszaki Egyetem diákotthona volt. Itt működött a legendás Várklub. 1993 óta a Magyar Kultúra Alapítvány székháza. Az aulában most is láthatók a század elején készült Zsolnay kerámia díszítések.

Az aulában Józsa Judit kerámiaszobrász Múzsák kertje című kiállítása tekinthető meg.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

MAGYAR ORSZÁGOS LEVÉLTÁR

Bécsi kapu tér 2-4.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A Magyar Országos Levéltár Bécsi kapu téri épületében őrzik az államhatalom, a jogszolgáltatás és a központi kormányszervek, jelentősebb iparvállalatok 1945 előtt keletkezett iratanyagát. Az épület Pecz Samu tervei alapján készült és Róth Miksa üvegablakai díszítik. A Zsolnay Gyár legjelentősebb munkái közé tartozik az intézmény tetőborítása, amely harmonikusan illeszkedik a Várhegy műemlékei közé.

Kiállítás: A levéltár és kincsei - Válogatás a MOL korjelző dokumentumaiból fennállásának 250. évfordulója alkalmából.

sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00

MAVIR MAGYAR VILLAMOSENERGIA-IPARI ÁTVITELI RENDSZERIRÁNYÍTÓ ZRT.

Petermann bíró u. 5-7.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

A MAVIR Zrt. vezénylőterme csak a Kulturális Örökség Napjai alkalmából látogatható. A társaság szakemberei több, mint 50 éve biztosítják az energiatermelés és fogyasztás egyensúlyát.

Előadások: Milyennek mutatnak minket a fogyasztási szokásaink? Mit fizetünk ki a villanyszámlában? Hogyan lehet felkészülni a vészhelyzetekre?

Az épület biztonsági okok miatt kizárólag kísérővel, félóránként induló csoportokban látogatható. A belépéshez személyi igazolvány szükséges!

sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00

SZIKLA KÓRHÁZ

Lovas út. 4/c.

Vezetés: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A vári barlangrendszer egyik szakaszát a II. világháborúban sebészeti szükségkórházzá alakították át, mely Budapest ostromakor fontos szerepet játszott. 1958 és 1962 között kibővítették. A sziklakórház a 60-as évek végéig kórházként, a 80-as évek végéig mint polgárvédelmi létesítmény működött.

Vezetés 16-án 11.00, 12.00, 13.30 és 14.30 órakor indul, 17-én 10.00, 11.00 és 12.00 órakor. Csak kísérővel látogatható, óránként max. 20 fővel.

sz.: 11.00 - 16.00, v.: 10.00 - 12.00

TELEFÓNIA MÚZEUM

Országház u. 30.

Vezetés: lesz

A törökök alóli felszabadulás után a klarisszák kolostort és templomot építettek. A templom falai sok átalakítás után ma is láthatók az Úri u. 49. előtt, valamint a belső udvarból. II. József rendeletére az épületeket a továbbiakban az államkincstár hasznosította. 1928-ban itt kapott helyet a kerület automata telefonközpontja, amely 1985-ig működött. Kikapcsolása után a központ távközléstechnikai műemlék, a szomszéd termekben "A lármafától a világhálóig" kiállítás tekinthető meg.

www.postamuzeum.hu

sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00

VOLT HONVÉD FŐPARANCSNOKSÁG ÉS HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM

Dísz tér 17.

Információs anyag: lesz

A világörökségi területen álló - a háborús pusztításokat még ma is magán viselő - romos épülettömb tekintettel a tavalyi nagy érdeklődésre idén ismét látogatható.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

II. KERÜLET

HAP GALÉRIA

Margit krt. 24.

Információs anyag: lesz

"Az építésznek fel kell ismernie (?) mik azok az elvek és formák, melyek az építészetben egybeesnek, együtt fejlődnek a dolgozók társadalmának ideológiájával. (?) A régi [építészet] elsődlegesen műtárgyat alkotott és alig törődött az emberrel (?) Az új építészet az emberből indul ki, és használati tárgyat alkot az ember anyagi és szellemi igényeinek tökéletes kielégítésére. Így érkezünk el az építészet új esztétikájához, amely már nem dekoratív és plasztikus elemek, tömegek ismétléséből származó ritmuson alapszik, hanem a fizikai és szellemi funkciók formává vált feszültségén, a tartalom szemléletességén, az építészeti absztrakció örömén." (Új Építészet című folyóirat, Major Máté, 1946.

"A szocialista realizmus maradandó épületei" című kiállítás.

A kiállítás megtekinthető: 2006. augusztus 22 - szeptember 29-ig, hétfő-péntek 14.00 -19.00-ig.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

ORSZÁGOS MŰSZAKI MÚZEUM ÖNTÖDEI MÚZEUMA

Bem József u. 20.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A XIX. században épült, csodálatos faszerkezetű Ganz Ábrahám egykori öntödéjének bemutatása. Megtekinthető továbbá az új, állandó kiállítás, amely Ganz életét és munkásságát mutatja be. Igény szerint épületvezetés lesz. A két napon folyamatosan technikatörténeti filmeket vetítünk, 16-án 10.00 órakor Szántai Lajos "Egy szocialista öntöde történetének bemutatása - Soroksári vasöntöde", illetve Prakfalvi Endre "Ipari építészet az 50-es években" című előadásai hangzanak el.

sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00

TÁRSASHÁZ

Margit krt. 15-17.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Bauhaus stílusú ház 1937-ből. Díszei: reklám és játékfilmekből is ismert orsóürös, szalagablakos lépcsőház két, üvegcsőben futó dugattyús lifttel, korabeli ruhaszárítók."Gyógyíthatatlan sebei": az előző rendszerben szakszerű javítás helyett lekátrányozott felülvilágító szerkezetek.

A két napon minden egész órakor nyitjuk ki a kaput!

sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 15.00

III. KERÜLET

BTM AQUINCUMI MÚZEUMA

Szentendrei út 139.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Az Aquincumi Múzeumot körülvevő romterület köz- és magánépületeivel, úthálózatával és közműveivel jól reprezentálja az I-IV. századig virágzó város kultúráját. A romkertben kapott élményt kiegészítik a múzeumépületben és a védőépületekben lévő kiállítások: "Istenek, katonák, polgárok Aquincumban", "Válogatás a 2005. évi ásatási leleteiből", "Állatok az emberek életében".

Mindkét nap 10.00 - 16.00-ig: Látványásatás - a romterületen folyó ásatás megtekintése. Új módszerek a régészeti feltárásban: lézerszkenner bemutató.

Vezetés óránként 10.00 és 16.00 óra között a romkertben, indulás a Keled u-i bejárattól.

A múzeum munkatársai a múzeum új épületében (Szentendrei úti volt ELMŰ épület) is kalauzolják a látogatókat.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

ÓBUDAI GÁZGYÁR

Gázgyár u. 1-3.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

1913-tól hetvenegy éven át látta el Budapestet városi gázzal az Óbudai Gázgyár, amely korának világszínvonalú ipari és építészeti teljesítménye volt. Máig elzárt területén álló már funkció nélküli, de védett épületeinek egy része most először nyílik meg a nagyközönség előtt. A terület jelképének a víz- és kátránytornyok együttes előterében olyan ipari műemlék is megtekinthető, mint a máig üzemképes 1912-ben készült dízel generátor, vagy a hatalmas gördülő daruval felszerelt száraztisztító. Séta indul a gázgyár főbejáratától: emlékmű - százaztisztító - villamos központ-mérlegház útvonalon.

sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 14.00

GRAPHISOFT PARK

Záhony u. 7.

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A Graphisoft Park területének története a római korig vezethető vissza. A 7,2 hektáros terület elrendezése, tégla- és üvegépületei a telek század eleji ipari jellegét idézik. Az ArchiCAD-del tervezett Park koncepciója egyedülálló, akárcsak az épületek tervezésének és bérbeadásának módja.

KISCELLI MÚZEUM

Kiscelli út 108.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Múzeumunk otthona az egykori Óbuda kiscelli trinitárius kolostor épülete, a főváros egyik legnagyobb barokk műemléke. A Kulturális Örökség Napjain a látogatók megismerkedhetnek múzeumunk sajátos belső tereivel, kiállításaival, képet kapnak - az épület története mellett - Budapest elmúlt két évszázadának eseményeiről, a városkép alakulásáról, az itt élők környezetéről.

16-án 10.00 - 14.00 óráig kézműves foglalkozás várja a gyerekeket a múzeum belső udvarán. 11.00, 14.00 és 16.00 órakor tárlatvezetéseket tartunk a múzeum állandó kiállításain. A vezetések keretében a látogatók az épület történetébe is betekintést kaphatnak, és ezen a hétvégén a látogatók elől elzárt kripta is megtekinthető lesz.

Este komolyzenei koncertet tartunk.

Az 1956-os forradalom 50. évfordulója alkalmából Lugossy István Óbuda '56 c. filmjét vetítjük a Barokk szoborcsarnokban.

17-én 11.00, 14.00 és 16.00 órakor tárlatvezetést tartunk. Este, az utolsó vetítés után beszélgetést szervezünk Lugossy Istvánnal, a film rendezőjével és Dalmadi Jenővel, a Kiscelli Múzeumban történt forradalmi események egykori résztvevőjével.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

ORSZÁGOS ATOMENERGIA HIVATAL

Fényes Adolf u. 4.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az Országos Atomenergia Hivatal Nukleárisbaleset-elhárítási Központja, a CERTA csak a Kulturális Örökség Napjai alkalmából látogatható. Az OAH alapvető feladata a nukleáris létesítmények, a radioaktív és nukleáris anyagok biztonságával kapcsolatos államigazgatási és hatósági felügyelet. Az OAH székhelyén található a magyarországi nukleárisbaleset-elhárítás egyik korszerűen felszerelt központja, amelyben nukleáris, vagy radiológiai veszélyhelyzetekben, illetve gyakorlatok idején az OAH Balesetelhárítási Szervezete (BESZ) működik. Nukleáris veszélyhelyzet esetén a CERTA-ban történik a nukleáris létesítmény helyzetének értékelése, a környezeti radiológiai helyzet és a várható következmények előrejelzése, illetve a BESZ javaslatot tesz a döntéshozó szervek számára a lakosság védelmét célzó intézkedésekre. A CERTA központban rendelkezésre álló informatikai rendszer segíti e feladat elvégzését. A CERTA központ 16-én, szombaton óránként (14.00, 15.00 és 16.00 órakor) kísérővel induló csoportokban látogatható. A csoportok vetített előadást hallgatnak meg az OAH tevékenységéről és a magyar nukleárisbaleset-elhárítási rendszerről, majd látogatást tesznek a CERTA-ban.

sz.: 14.00 - 17.00

TEXTILMÚZEUM

Lajos utca 136-138.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Óbuda gyöngyszeme a Goldberger törzsházak a több ütemben helyreállított barokk-és klasszicista stílusú műemléképületekben 1999. óta Textilmúzeum működik.

sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 17.00

Épület-és gyártörténeti, valamint technikatörténeti kiállítás.

Mindkét nap 11.00, 13.00, 15.00 órakor indul séta az épületben.

IV. KERÜLET

ISTVÁNTELKI SÉTA

1858-ban gr. Károlyi István 150 hold területet ajánl fel a Gazdasági Egyesület használatára. 1861-ben a terület az "Istvántelek" elnevezést kapja. 1875-ben a telek középső részén agráriskola nyílik, 1882-ben a telek északi részére gyermekotthont építenek Ybl Miklós tervei szerint. 1903-ban mindkét intézmény megszűnik. A gyermekotthonból Clarisseum nevelőintézet lesz, a gazdasági épületekből pedig Stephaneum idősotthon. Sétánkon megtekintjük a kertvárosias lakótelep jellegzetességeit, utcáit, és az itt található településtörténeti jelentőségű épületet.

A séta óránként indul mindkét nap 10.00 - 15.00 óráig, gyülekező a kerületi POFOSZ irodánál (Árpád út 189. - Istvántelki út 82. saroképület). A séta előtt a helyszín ismertetése, korabeli képek, fotók, képeslapok bemutatása. A sétát vezeti: Mészáros László.

V. KERÜLET

BEST WESTERN PREMIER HOTEL PARLAMENT

Kálmán Imre u.19.

Vezetés: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Márciusban nyílt meg a Hotel Parlament, a Best Western lánc első hazai, premier márkába tartozó szállodája. A belvárosi bérház 1890-ben Fellner Sándor tervei alapján készült. 2003-ban, az akkor már két éve lakatlan, igen rossz állapotú saroképületet, olasz beruházó vette meg. A védett homlokzatú lakóépületet a KIMA Stúdió (építészek: Németh Tamás, Niczki Tamás) szállodává tervezték át.

Épületlátogató séta a bejárattól indul 16-án és 17-én 13.00 órától (1 óra).

sz.: 13.00 - 14.00, v.: 13.00 - 14.00

BUDAPEST FŐVÁROS KÖZIGAZGATÁSI HIVATALA

Váci u. 62-64.

Vezetés: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az Ybl Miklós által neoreneszánsz stílusban tervezett és 1970-75-ben épített épület utcai és belső udvari homlokzatán található égetett kerámia díszítőelemeket a felkutatott, eredeti mázak felhasználásával gyártotta le a pécsi Zsolnay gyár, az 1984-ben kezdődött és minden részletre kiterjedő rekonstrukciós munkák során. A közgyűlési teremben - többek között - Lotz Károly 6 faliképe látható.

Vezetés kétóránként indul.

sz.: 9.00 - 16.00, v.: 9.00 - 16.00

ELTE EGYETEMI KÖNYVTÁR

Ferenciek tere 6.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

A Szkalnitzky Antal tervei alapján, eklektikus stílusban készült könyvtárpalota 1786-tól fogadja az olvasókat. Az épület nagyobb részét a 228 m2 alapterületű, Lotz Károly freskóival - a nőalakok a tudományokat és a művészeteket szimbolizálják - és Than Mór I. Ferenc József portréjával díszített díszterem foglalja el.

Kódex és corvina bemutató, időpontja: 16-án 14.00, 16.00 és 18.00 órakor.

Kiállítás az Egyetemi Könyvtár történetéből, az ELTE történetéből, kamara-kiállítás az aulában fiatal képzőművészek alkotásaiból, kiállítás a könyvtár francia gyűjteményéből, kódexmásolás-gyerekprogram.

A vezetett séták az aula - díszlépcsőház - díszterem - olvasótermek - műemlékraktár - igazgatói körszoba útvonalon mennek.

sz.: 10.00 - 20.00, v.: 10.00 - 16.00

EURÓPA TANÁCS INFORMÁCIÓS ÉS DOKUMENTÁCIÓS KÖZPONT

Kossuth tér 1-3.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Az Európa Tanács budapesti Információs és Dokumentációs Központját az Európa Tanács és a magyar Országgyűlés mint társalapítók hívták életre 1991-ben. 1992 óta áll a nagyközönség rendelkezésére. A központ naprakész tájékoztatást nyújt az Európa Tanács által kiadott egyes dokumentumok magyarra fordításáról, megjelentetéséről, valamint konferenciákat, szemináriumokat, kiállításokat szervez.

Csoportos séta minden egész és fél órában az Országgyűlési Könyvtárral közös bejárattól (Parlament IV. kapu) indulnak. Az első csoport 10.00 órakor, az utolsó 15.30-kor indul.

v.: 10.00 - 17.00

GOLDBERGER-HÁZ (OSA ARCHÍVUM)

Arany János utca 32.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A szecessziós elemekkel díszített ház 1911-ben épült a textilgyáras Goldberger Sámuel üzlete és irodái számára. Az államosítás után a Röviköt textilipari raktára működött benne, majd a Konsumex nyitotta meg itt dollárboltját, a szocialista bevásárló-paradicsomot, ahol minden földi jót meg lehetett kapni - valutáért. A Goldberger-házat egy évvel ezelőtt felújították, ma az OSA Archívumnak, s benne a Szabad Európa Rádió levéltárának ad otthont.

Középkori műemlékek lerombolása és újjáépítése a 20. század végén, a szocializmus utáni Közép-Kelet-Európában új középkori szentek és kultuszok politikai évfordulók és millenniumok, őskeresés, archaikus életforma, viselet és konyha napjainkban harci játékok, lovagi tornák, királyi esküvők panoptikumok és kínzómúzeumok... Drakula velünk él! A \\Ragályos középKÓR\\ című, frissen megnyílt kiállításunk reggel 10.00 órától éjfélig látogatható.

Mindkét nap 20.00 és 22.00 órai kezdettel: Röviköt Dollárbolt Szabad Európa Rádió Privát mozik, diafilmek, régi híradók vetítése épületvezetéssel és az új kiállítás bemutatójával. Szocreál képek, hangok, ízek. Éjszakai túra a levéltár bugyraiban...

sz.: 10.00 - 24.00, v.: 10.00 - 24.00

INTER-EURÓPA BANK RT.

Szabadság tér 15.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

A ma is látható négyemeletes lakóház Schannen Ernő tervei alapján 1901-ben épült fel a telektulajdonos Deutsch Antal és hitvese megbízásából, miután a XVIII-XIX. század fordulóján épült eredeti épületet lebontották, és a város az egész térre új rendezési tervet készített. 1913-ben az épület Vécsey utcai oldalán megnyílt a "Budapesti műhely", Kozma Lajos egyedülálló lakberendezési üzlete. 1915-ben Kaszab Aladár és felesége lett az új tulajdonos, akiknek monogramja a mai napig látható a bejárati kapu felett. A második világháború szerencsére megkímélte az épületet, így rövidesen több közintézmény, később egy külkereskedelmi vállalat székháza lett. Az Inter-Európa Bank 1989 karácsonyán költözött az addigra teljesen felújított IV. emeletre. A következő években emeletről emeletre haladva kapta vissza régi fényét az épület, és vált korszerű bankszékházzá. A felújítási munkák a homlokzat eredeti állapotának visszaállításával 1998-ban fejeződtek be, a rekonstrukció tervezője Dévényi Tamás és munkatársai voltak.

16-án és 17-én 10.00 órakor a főbejárattól indul az épületlátogató séta.

Kvíz-játék.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

MAGYAR KERESKELMI ÉS VENDÉGLÁTÓIPARI MÚZEUM

Szent István tér 15.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum eddigi épületéből, a patinás várbeli Fortuna Fogadóból nemrégiben egy belvárosi egykori textilkereskedelmi raktár épületébe költözött. Az épület egy 1860-as évekből származó lakóépület hátsó udvarában épült fel Hecht Jónás megbízásából és ma már ipari műemlékként tartjuk számon vasszerkezetes üveg fedélszékével. A többszöri átalakítás őrzi egy bank működésének nyomait (trezorok és széfek a pincében) és a 80-as évek Vasért bemutató termének sajátos belsőépítészeti megoldásait az emeleten. A földszint egy XXI. századi múzeumtól és kulturális tértől elvárható adottságokkal rendelkezik.

11.00, 14.00 és 16.00 órakor indulnak sétáink - a múzeumi épület teljes egészét bemutatandó - a ház előtti Zsolnay kerámia portáltól, melyet Lajta Béla tervezett 1907-ben. Közben megmutatjuk az aktuális időszaki kiállításunkat is, ami egy gazdag plakátkiállítás a múlt század első feléből - korabeli kritikákkal egyetemben.

ESETLEG: szombat este előadás, de legyen ez meglepetés. Kezdési időpont 19.00 óra.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

MAGYAR NEMZETI BANK

Szabadság tér 8-9.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Alpár Ignác remekműve több mint 100 éve szinte változatlan formában ad otthont a központi banknak. Az épületséta keretében megcsodálhatják a neoklasszikus stílus szépségét és megtudhatja a látogató, hogy mivel foglalkozik a jegybank.

A vezetett séta mindkét nap 10.00 órától, kb. 30 percenként indul. Látogatóközpontunkban bankjegyet lehet nyomtatni, érmét verni, s igazi aranyrudat is meg lehet emelni.

www.lk.mnb.hu

sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00

NÉPRAJZI MÚZEUM

Kossuth Lajos tér 12.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A Hauszmann Alajos tevei alapján 1896-ra felépült Kúria 1949-ig a legfelsőbb törvénykezés palotájaként szolgált, majd munkásmozgalmi intézetként működött, 1957-től pedig az akkor szerveződő Magyar Nemzeti Galériának adott otthont. A Néprajzi Múzeum 1975-től birtokolja a Kosuth téri épületet.

Az épület bemutatására szervezett séta indul mindkét nap 11.00 órakor az aulából. A séta során az aulát, a dísztermet és a tanácstermet mutatják be.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

ORSZÁGGYŰLÉSI KÖNYVTÁR

Kossuth tér 1-3.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Az Országgyűlési Könyvtár nyilvános, országos szakkönyvtár. Fő gyűjtőköre: jogtudomány, politikatudomány, legújabb kori magyar és egyetemes történelem. Szolgáltatásai: helyben olvasás, tájékoztatás, informatikai olvasóterem, másolatkészítés. Különgyűjteményei: magyar parlamenti gyűjtemény, külföldi parlamenti gyűjtemény, ENSZ letéti gyűjtemény, EU letéti könyvtár.

Gyermekmegőrzést biztosítunk. A épület látogatása csoportokban lehetséges, melyek minden egész és fél órában indulnak a könyvtár bejáratától (IV. kapu). Az utolsó csoport 15.30-kor indul.

v.: 10.00 - 17.00

ÖNKORMÁNYZATI ÉS TELEPÜLÉSFEJLESZTÉSI MINISZTÉRIUM

József Attila u. 2-4.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az épülettömb öt részből áll, melyek helyet adtak a magyar Országos Banknak, lakásoknak, fürdőnek és legutóbb a Belügyminisztérium egységeinek. Az épület bemutatására séta indul a csoport létszámától függően kb. óránként. Az érdeklődőknek filmvetítés lesz.

sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00

PETŐFI IRODALMI MÚZEUM

Károly Mihály u. 16.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A főváros egyik legszebb klasszicista épülete 1957 óta a Petőfi irodalmi Múzeum otthona. Bemutatjuk az 1832-ben Henrich Koch bécsi építész tervei alapján átépített emeleti palotasor termeit.

16-án és 17-én 11.00 és 14.00 órakor vezetett séta indul az épületben.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

POLITIKATÖRTÉNETI INTÉZET

Alkotmány u. 2.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az intézet egyedülálló magángyűjteményeit mutatja be. 1956-os dokumentumok és filmek láthatók. A felújított épület a régi királyi Kúria szépségét őrzi.

11.00 és 14.00 órától bemutató és filmvetítés, és az internetkönyvtár és a levéltár bemutatása.

sz.: 10.00 - 17.00

RE-EVOLUTIO BUDAPEST 2006 DÉL-KLET EURÓPAI FEJLESZTÉSI ÉS BEFEKTETÉSI KIÁLLÍTÁS

Városháza park-Merlin Színház

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Első ízben szeptember 14-16 között a Városháza park és a Városháza területén felállításra került a REevolutio Budapest 2006 nemzetközi ingatlanfejlesztési vásár és kiállítás helyszínéül szolgáló sátorkomplexum. A kiállítás témája a közép és dél-kelet európai régió országainak város- és ingatlanfejlesztési projektjei (www.reevolutio.com). A kiállításon megismerhetők nemcsak a magyarországi városok - többek között Budapest- által tervezett fejlesztések, de az olyan más fővárosokban zajló történések, mint Belgrád. Látványtervek, projektleírások, a térség jövőjét , jövőképét meghatározó ideák kerülnek bemutatásra a szakmai és nagyközönség számára, amely húsz-harminc év múlva már már a múltat jelentik. Az érdekességek közül szemezgetve látható lesz például Budapest és Belgrád zsidónegyede együttműködésen alapuló közös városrehabilitációs akcióterve, a Podmaniczky program elemei, a Budapest Szíve építészeti ötletpályázat vagy akár Novi Sad - Újvidék bemutatkozása. Megtekinthető lesz továbbá a REevolutionban résztvevő Pest Megyei Önkormányzat, a Fővárosi Önkormányzat és a Merlin színház épülete is.

A kiállítási sátor előtti Város Szíve kávézóban a Városháza parkban 17.30-kor a résztvevők bejárhatják a kiállítás területét, valamint a kapcsolódó helyszíneket is.

sz.: 16.30 - 17.30

SÉTA A LIPÓTVÁROSVÁROSBAN

16-án 10.00 órakor séta indul a Belvárosi-templom - Március 15-e tér - Apáczai Csere János u. (régi klasszicista házak, új hotelek, a régiekről ismertetés) - Vörösmarty tér - József nádor tér - Roosevelt tér (BM - Gresham palota - MTA - Lánchíd) - Akadémia u. István főherceg Szálló - Taenzer ház útvonalon. A séta időtartama: 2 óra.

A séta vezetője: Dr. Horváth Péterné.

VI. KERÜLET

POSTAMÚZEUM

Andrássy út 3.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az Andrássy út 3. szám alatt lévő koraeklektikus palotát Czigler Győző tervei alapján 1884-1886 között építették. A palotát Lotz Károly freskói és Róth Miksa üvegablakai díszítik. Az első emeleten a Postamúzeum "Múzeum a múzeumban" című állandó kiállítása várja a nagyközönséget.

Óránként tárlatvezetést indítunk az épület kapujából. A tárlatvezetés után Kósa Gábor rövid zenei előadását hallgathatják meg a látogatók.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

HOPP FERENC KELET-ÁZSIAI MŰVÉSZETI MÚZEUM

Andrássy út 103.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Hopp Ferenc 1883-ban vásárolta meg nyári lak céljára azt az 1878-ban épült Andrássy úti villát, amely ettől fogva otthont adott gyűjteményének. A ház körül "a híres jávai botanikus kert, a Buitenzorg élményének hatása alatt" hazai viszonyok között egyedülálló, orientalizáló stílusú kertet építtetett. Munkatársai a Hopp Ferenc 50. születésnapja tiszteletére összeállított emlékkönyvben így emlékeznek meg Hopp Ferenc villájáról és kertjéről: "Az Andrássy út százharmadik számú telkén szerényen emelkedik Hopp Ferenc nyaralója. Emeletes, karcsú, egyszerű épület, minden külső dísz és cifraság nélkül. Szolid nyers téglafalai és fehér függönyös ablakai mit sem sejtetnek arról, hogy ez a nyaraló nem közönséges nyári kéjlak, hanem egy valóságos keleti múzeum, amelyről a tulajdonos szerénysége következtében kevesen tudnak Budapesten, s mely valóban méltó arra, hogy fölfedeztessék. Az érdekes nyaralóba lépve, mindjárt szembe tűnik a kert, amelyhez fogható nincsen sem a fővárosban, sem az országban. Mintha csak a mosolygó egű Japánnak egy részét varázsolták volna ide a főváros közepes közepébe. Buja keleti kúszó növények, gazdag színpompában vetélkedő ritka virágok ragadják meg a figyelmet, s a bokrok és virágok közül meglepetést keltően kandikálnak ki a hindu bálványok, a kínai és japán vázák és szobrok, ezek között egy szienitből faragott remek elefánt és egy tekenős békára nehezedő kőemlék. A bejáratnál gömbölyű nyílású kínai díszkapu van, tele gyönyörű szobrocskákkal. Még japán bambusz-híd, s a kert egyik sarkában japán kerti lak is van. Ezeket az érdekes és nagybecsű szobrokat, díszítéseket és növényeket Hopp Ferenc hozta magával földkörüli utazásaiból, ami csak növeli azok értékét."

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

KUPLUNG

Király u. 46.

2004 október 28.-án nyílt meg a Király utca 46-ban a Kuplung Szabad Műhely és Szórakozóhely. Koncepciója, hogy hiányt pótlóan megvalósítsa a népszerű éjszakai szórakozóhelyek és a művészeti csoportok/műhelyek együttműködését. Ezért a 600 m2 összterületű csarnok fölajánlotta tereit különböző művészeti kezdeményezések/csoportok számára. A vendéglátó és a művészek közötti együttműködés értelmében a művészek vállalták, hogy a térhasználat fejében közönséget vonzó programokat szerveznek. A helyiség napközben tölti be a műhely szerepét, este szórakozóhelyként üzemel.

17-én 19.00 - 20.00 óráig Budapest Retro - Papp Gábor Zsigmond filmje.

17-én 20.00 órától dj Shuriken

v.: 19.00 - 22.00

MAGYAR KATOLIKUS RÁDIÓ ZRT.

Délibáb u. 15-17.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az 1920-as években lakóépületnek készült rádióépület az Andrássy út menti villaterületen található, a Hősök terétől 5 perc sétaútra. A II. világháború után óvoda működött benne. A 2003. évi felújítás után vette birtokba a rádió. A rádió egy év múlva, Pünkösd vasárnap kezdte meg adását, amely napi 24 órában hallgatható, a 810 kHz és az 1341kHz középhullámon, valamint a www.katolikusradio.hu címen.

Óránként az épület (kápolna, stúdiók) és a benne folyó tevékenység bemutatása.

sz.: 16.00 - 22.00, v.: 16.00 - 22.00

MAI MANÓ HÁZ-MAGYAR FOTOGRÁFUSOK HÁZA

Nagymező u. 20.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mai Manó (1866-1917) császári és királyi udvari fényképész 1893-94-ben építette fel hatszintes műterem- és lakóházát, amelyben napjainkban kiállítóterem, könyvesbolt és könyvtár működik. Aktuális programjainkról, az épületet bemutató séta időpontjáról a www.maimano.hu weboldalon, illetve munkaidőben a 473-2666 számon tájékozódhatnak.

sz.: 11.00 - 19.00, v.: 11.00 - 19.00

RÁTH GYÖRGY MÚZEUM

Városligeti fasor 12.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Ráth György, neves műgyűjtő, az Iparművészeti Múzeum első főigazgatója 1901-ben vásárolta meg azt a Városligeti fasoron álló villát, amely később a róla elnevezett múzeum épülete lett. Ráth 1870-71-ben, vélhetőleg Ybl Miklós tervei szerint épült villán Györgyi Géza építésszel átalakításokat végeztetett ekkor került helyére többek között a ma is látható szecessziós lépcsőkorlát. A villa eredeti berendezési tárgyai Ráth gyűjteményének darabjai voltak. Az 1907-ben múzeummá alakított épületet Budapest ostroma alatt találat érte, s ekkor a berendezés és a műtárgyak egy része megsérült vagy megsemmisült. A gyűjteménynek az ostrom előtt az Iparművészeti Múzeumba, illetve a Szépművészeti Múzeumba szállított darabjai épen megmaradtak, s ma is e múzeumok gyűjteményét gyarapítják. A háború után helyreállított épületben 1955-ben kínai vendégkiállítás nyílt, melynek anyagát a kínai kormány a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeumnak ajándékozta. Ettől kezdve a Ráth György Múzeum a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum kiállítóhelyeként funkcionál. Az épület ma műemléki védettséget élvez. Az eredeti enteriőr megmaradt részei a lépcsőház, annak faburkolata, a lépcsőkorlát, a csillár, az ajtók és a szecessziós ablakok. Az ostromkor egyetlen szoba, az emeleti ebédlő berendezése maradt a helyén. A romos berendezés restaurálása a 90-es évek folyamán megtörtént, s az ebédlő Ráth Emlékszoba néven megnyílt a nagyközönség előtt. A Ráth György Múzeum 2002 óta az Andrássy úti világörökségi helyszín védő-rávezető zónájához tartozik.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

POSTAMÚZEUM

Andrássy út 3.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az Andrássy út 3. szám alatt lévő koraeklektikus palotát Czigler Győző tervei alapján 1884-1886 között építették. A palotát Lotz Károly freskói és Róth Miksa üvegablakai díszítik. Az első emeleten a Postamúzeum "Múzeum a múzeumban" című állandó kiállítása várja a nagyközönséget.

Óránként tárlatvezetést indítunk az épület kapujából. A tárlatvezetés után Kósa Gábor rövid zenei előadását hallgathatják meg a látogatók.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

VII. KERÜLET

ÁRPÁD-HÁZI SZENT ERZSÉBET MŰEMLÉK PLÉBÁNIATEMPLOM

Rózsák tere

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Az Árpád-házi Szent Erzsébet neogótikus műemlék plébániatemplom Steindl Imre nemzetközileg elismert építész, az Országház tervezőjének egyetlen megvalósult szakrális épülete. Építészeti értéke, mellyel egyedüli a Kárpát medencében, hogy minden részletében tisztán mutatja a neogótikus jegyeket. Építőművészei és építőmesterei a kor legkiválóbbjai voltak: Hauszmann Sándor, Lantay Lajos, Róth Miksa, Jungfer Gyula, Köllő Miklós, Kiss György, Lingel Károly, Páder Gyula és társaik. A templomépület felújítása 1994 óta folyik. A külső megújult, jelenleg a belső liturgikus térben folynak munkálatok. Egy esztendeje ismét rendezett park veszi körül, méltó környezetet nyújtva a főváros második legnagyobb befogadó képességű római katolikus templomának.

16-án 19.00 órakor kórushangverseny a Magyar Állami Operaház szólistáinak és magánénekeseinek közreműködésével.

17-én 16.00 órakor Könyörgés címmel Mackó Mária és Szabó András irodalmi-zenés műsora.

sz.: 9.00 - 17.00, v.: 12.00 - 16.00

FASORI REFORMÁTUS TEMPLOM

Városligeti fasor 7.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Az Árkay Aladár tervei szerint épült templom zömök formáival, mértékadó díszítésével, meghitt, tágas tereivel a századelő magyar szecessziójának kiemelkedő alkotása. Az épületben folyamatosan indul vezetés.

17-én 16.00 órától Pálúr János orgonajátéka.

v.: 12.00 - 18.00

KORTÁRS ÉPÍTÉSZETI KÖZPONT

Nefelejcs u. 26.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Forradalmi Kollekció - Szocreál Csillárkiállítás a KÉK-ben, kiállítás megnyitó 16-án 17.00 órakor. A Kortárs Építészeti Központ- KÉK /www.kek.org.hu / nyitott kulturális intézmény, ahol a látogatók megtekinthetik az erre az alakalomra összegyűjtött szoc-art csillárkiállítást és bepillanthatnak a most alakuló központba, Róth Miksa üvegfestőművész egykor volt műhelyépületébe.

16-án 14.00 - 2.00 óráig Hangulat a csillárok alatt, retro dj és büfé és várja a látogatókat.

17-én 11.00 órakor Meglepetés Épületlátogatás - Modern Építészeti Séta Korlátozott részvételi lehetőség miatt előzetes feliratkozás szükséges az info@kek.org.hu címen vagy 16.-án személyesen a KÉK-ben.

sz.: 14.00 - 2.00, v.: 11.00 - 12.00

MAGYAR ELEKTROTECHNIKAI MÚZEUM

Kazinczy u. 21.

Az első egyenáram-átalakító volt, de ma már nem ugyanaz az épület áll ott, mint amelyik 1893-ban épült. 1934-ben Gerstenberg Emil és Arvé Károly tervei szerint átépítették Bauhaus-épületté. Ez 1968-ig állt az áramelosztás szolgálatában. Ezután sikerült új funkciót találni számára: 1978-ban itt rendezték be az Elektrotechnikai Múzeumot.

Előadássorozat szeptember 13-15-ig: "Az 1945 utáni városi kultúra" címmel:

13-án 17.30 - 18.00 Simon Mariann: Az igazi szocreál

18.00 - 18.30 Körner Zsuzsa: Lakótelepek

18.30 - 19.00 Vámos Éva: A háztartási gépek szerepe és kultusza a szocialista időszakban

19.00 - 19.30 Saly Noémi: Presszók

14-én 17.30 - 18.00 Rieder Gábor: Képzőművészek a szocializmus szolgálatában

18.00 - 18.30 Heltai Gyöngyi: A Meseáruháztól az Állami Áruházig (a szocialista operett elmélete és gyakorlata)

18.30 - 19.00 Aradszky László: Az első magyar aranylemez

19.00 - 19.30 Jeszenszky Sándor: Fénycső a városban

15-én 17.30 - 18.00 T. Hámori Ferenc: Még kér a gép. Járműlélektan a kötöttpályás közlekedés világában

18.00 - 18.30 Kovács Győző: Az első magyar számítógép

18.30 - 19.00 Sas István: A reklám serdülő kora

PESTI MAGYAR SZÍNHÁZ

Hevesi Sándor tér 4.

Vezetés: lesz

A Magyar Színházat 1897-ben építették a XIX. század hagyományos színházépítészeti stílusában. Az államosításokig magánszínházként működött. 1951-61 között a Madách Színház, 1962-64 között a Petőfi Színház otthona, 1964/66-ban építették át mai (szocreál) stílusára, a Nemzeti Színház ideiglenes hajlékának. 2000 óta (újra) Magyar Színház.

Színházbejárás kísérőműsorral.

sz.: 14.00 - 18.00, v.: 10.00 - 14.00

VIII. KERÜLET

BUDAPESTI MŰSZAKI FŐISKOLA

Népszínház u. 8.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A Népszínház utcai épületegyüttest, amely 1889-ben az Állami Ipartanodának és a Technológiai Iparmúzeumnak adott otthont, Hauszmann Alajos tervezte. A későbbi híres "Technológia" épületének egy részében ma az ország legnagyobb műszaki főiskolája, a Budapesti Műszaki Főiskola hallgatói tanulnak.

sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00

ELTE BOTANIKUS KERT - FÜVÉSZKERT

Illés u. 25.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Egyetemünk 1771-ben alapított botanikus kertje, a "Füvészkert" 155 éve működik jelenlegi helyén, a Festetics család egykori birtokán, a budapesti Józsefvárosban. 1960 óta országos jelentőségű természetvédelmi terület, mely közel 6000 növényfajt és fajtát mutat be többek közt 2006 óta Magyarország egyetlen "Dinofenyőjének otthona". Tudományos, oktató és ismeretterjesztő tevékenysége mellett - a megalapítása óta többször változott történeti, társadalmi rendszerek idején - mint "zöld sziget", mint "pihenőpark" is megőrizte állandóságát, jóléti, szociális funkcióját.

Kiállítás. Kerti séta indul mindkét nap a portától 10.00 és 12.00 órakor.

sz.: 9.00 - 17.00,v.: 9.00 - 17.00

FESTETICS PALOTA

Pollack Mihály tér 3.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Egy magyar mágnásnak nem lehet Bécsben palotája a nélkül, hogy Pesten is ne legyen! - Festetics György gróf saját mondásának megfelelően elsőként kezdte meg az építkezést a főváros később palotanegyedre keresztelt részében. Az 1865-ben elkészült épület terveit Ybl Miklós készítette. A kiemelkedő építészeti értékekkel rendelkező Festetics Palota a közelmúltban visszanyerte régi pompáját. A klasszicizáló barokk stílust idéző, velencei tükrökkel, intarziás parkettával díszített bálterem és a kárpitozott, falfestményekkel ékesített szalontermek hűen tanúskodnak a magyar arisztokrácia fényűző életmódjáról.

v.: 10.00 - 18.00

FIUMEI ÚTI SÍRKERT

Fiumei út 16.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Budapest legrégibb működő sírkertjében különböző korszakok síremlékei láthatók. Megtekinthetők a XIX. századi reprezentatív Deák, Kossuth és Batthyány mauzóleumok. Az 1956-os forradalomra emlékeztet a Hősök sírkertje. Szocialista realista stílusú az 1958-59-ben épült munkásmozgalmi Panteon.

Mindkét nap 10.00, 12.00, 14.00 és 16.00 órakor séta indul a sírkertben (nevezetes sírok, mauzóleumok megtekintése) Szilágyi Rita és Kovács Árpád idegenvezetőkkel.

sz.: 7.00 - 18.00, v.: 7.00 - 18.00

FŐVÁROSI SZABÓ ERVIN KÖNYVTÁR KÖZPONTI KÖNYVTÁR

Szabó Ervin tér 1.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár mai otthonába a Wenckheim-palotába 1931-ben költözött. Az épületet 1998 és 2001 között kibővítették, a palotarészt restaurálták. A megújult könyvtárépületben működő központi könyvtárat és a Pálffy-palotában működő Zenei Gyűjteményt mutatjuk be. A szervezett séta 10.00 és 15.00 óra között, minden órában indul, a földszinti átriumból a Wenckheim-palota és a Pálffy-palota termein át.

sz.: 10.00 - 16.00

MAGYAR RÁDIÓ

Bródy S. u. 5-7.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc egyik legjelentősebb helyszíne, ahonnan október 23-án indult a fegyveres felkelés. A Rádió belső udvarának és a Pagodának megtekintése és az új Rádiómúzeum meglátogatása, max. 100 fő részvételével.

16-án 10.00 és 13.00 órakor vezetett séta indul.

ORSZÁGOS PEDAGÓGIAI KÖNYVTÁR ÉS MÚZEUM

Könyves Kálmán krt. 40.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Az épület 1911-ben épült Kőrössy Albert tervei alapján épült szecessziós stílusban, ebben működött a Tisztviselői Főgimnázium. Figyelemre méltóak a részben helyreállított oromzati és homlokzati díszítések. Az épülethez tágas zárt udvar tartozik. Korábban itt működött a Széchenyi Gimnázium és a Néprajzi Múzeum. Jelenleg az OPKM mellett itt található a Természettudományi Múzeum Növénytára, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum közép- és felsőfokú képzést szolgáló restaurátorműhelyei és tantermei.

Óránként előadások, tárlatvezetések, épületbejárás indul. Prezentáció: az épület történetét és jeles tanárait (Babits Mihály hangja pl. hallható), diákjait mutatja be.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

PÁZMÁNY PÉTER KATOLIKUS EGYETEM JOG- ÉS ÁLLAMTUDOMÁNYI KAR

Szentkirályi u. 28-30.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A PPKE - JÁK fő épületének (28-as szám) neoromán stílusú főlépcsőháza, díszterme (csak szept. 17-én!) és a házi kápolna bemutatása. A 30-as számú épületben, a könyvtár területén található ún. Királyok termének bemutatása. A teremben a magyar történelem jeles alakjainak olajjal festett portréi találhatók, összesen 64 festmény. A képeket Gaál László festette 1873-ban. A helyszíneken 10-15 perces bemutatás lesz. A vezetés reggel 9.00 órakor indul, útvonal: 28-as épületben főlépcsőház, díszterem (csak vasárnap), épületen belül átvonulás a 30-as épületbe I.em. 114-es helyiségbe, a könyvtárba., Királyok termének megtekintése. Visszafelé a 28-as épületben a kápolna megtekintése.

sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00

RENDŐRSÉG-TÖRTÉNETI MÚZEUM

Mosonyi u. 7.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

16-án a Múzeum meghosszabbított nyitva tartással várja látogatóit az alábbi programokkal: félóránkénti magyar nyelvű tárlatvezetés, folyamatosan: tenyér- és ujjlenyomatvétel a múzeumban, lézerpisztolylövészet, filmvetítés: válogatás a múzeum filmarchívumából, amit a kábítószerekről tudni kell című kiállítás, gyermekrajzverseny, puzzle kirakóverseny. Mosonyi utcai lovaskörlet megtekintése.

sz.: 16.00 - 22.00

SZÉCHENYI ISTVÁN GYAKORLÓ KERESKEDELMI SZAKKÖZÉPISKOLA

Vas u. 9-11.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az iskola épülete műemlék, 1912-ben épült Lajta Béla tervei alapján. Lajta Béla maga tervezte az ajtókat, a falakat díszítő motívumokat, úgyszintén a bútorokat, berendezési tárgyakat: mindezek díszítő elemei összhangban vannak az épület motívumaival.

sz.: 12.00 - 18.00, v.: 10.00 - 16.00

URÁNIA NEMZETI FILMSZÍNHÁZ

Rákóczi út 21.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az Uránia épülete 1895-ben épült az akkori Kerepesi, a mai Rákóczi úton. Építtetője Rimanóczy Kálmán nagyváradi építési vállalkozó volt, tervezője Schmahl Henrik, aki különleges arányérzékkel ötvözte a velencei gótika, az itáliai reneszánsz formai elemeit az arab-mór díszítőművészet világával. Az eredetileg orfeumnak készült épületben Oroszi Antal nyitott mulatót 1896-ban, Orszoi Caprice néven. 1899-ben itt nyitotta meg kapuit az Uránia Tudományos Színház, mely két évtizeden keresztül a szabadoktatás fellegvára volt. Ebben az épületben készült, és itt mutatták be az első magyar filmet, 1901-ben "A táncz" címmel. 1917-től kisebb átalakítások után mozgóképszínház nyílt az épületben, amely 1930-ig működött. 1930 januárjában tűz ütött ki az épületben, a tűzvész után alakították ki az UFA tulajdonába került Uránia Filmszínház mai formáját, az aula jellegzetes körerkélyével. A II. világháború csak kevés kárt tett az épületben, 1945 februárjában itt tartották az első budapesti mozielőadást. Az Uránia Mozi a budapestiek kedvence volt, és az is maradt. 2002-ben a kulturális kormányzat eredeti szépségében újíttatta fel a filmszínházat, mely 2006-ban elnyerte az Europa Nostra díjat.

Az épület részletes bejárása, bemutatása a díszteremtől a vetítőhelyiségig, ezt követően ingyenes filmvetítés az érdeklődőknek. Kezdési időpont: 16-án 22.00 óra, 17-én 11.00 óra.

sz.: 22.00 - 1.00, v.: 11.00 - 14.00

IX. KERÜLET

BKV ZRT. FERENC ÁRAMÁTALAKÍTÓ

Könyves K. krt. 7.

Vezetés: lesz

Városi közúti villamosközlekedés áramellátását biztosító áramátalakítás egyedülálló ipari emlékének és történelmi fejlődésének tárgyi bemutatkozása. Az épület technikai berendezéseinek megtekintését a Magyar Elektrotechnikai Múzeum is ajánlja.

sz.: 9.00 - 12.00, v.: 9.00 - 12.00

BKV FERENCVÁROS KOCSISZÍN

Könyves K. krt. 7.

Vezetés: lesz

A Városi Tömegközlekedés Történeti Egyesület szervezésében szakmai napok keretében megtekinthető a "Ferencváros kocsiszín 100 éve" és "A Pesterzsébet 100 éves közlekedését" bemutató kiállítás.

sz.: 10.00 - 13.00, v.: 10.00 - 13.00

HOLOKAUSZT EMLÉKKÖZPONT

Páva utca 39.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A történeti és modern építészetet egységbe ötvöző épületegyüttes 2004-ben készült el Mányi István Ybl-díjas építész tervei alapján. Az új épületrészek formálása a földrengések pusztító erőinek megjelenítésével a vészkorszak eltorzult világát idézi. Az emlékezés tere a gyülekezetét vesztett, hitelesen rekonstruált zsinagóga, a hűlt hely. A kiállítótérben látható a "Jogfosztástól népirtásig" című holokauszt kiállítás.

Az Emlékközpont megnyitása óta először lesz lehetőség a tetőkert megtekintésére. A tetőkert sosem volt része a látogatói tereknek, ám a nagy érdeklődés miatt ezen a két napon szervezett csoportokban az érdeklődők kísérettel felmehetnek, fotózhatnak. Az Emlékközpontban könyvesbolt és kávézó várja a látogatókat.

Épületvezetés mindkét nap 10.30, 14.00 és 16 .00 órakor indul.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

LUDWIG MÚZEUM-KORTÁRS MŰVÉSZETI MÚZEUM

Komor Marcell u.1.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Az 1989-ben alapított Ludwig Múzeum Magyarország egyetlen nemzetközi anyagot is gyűjtő kortárs művészeti múzeuma. Gyűjteményének alapja a Ludwig házaspár, illetve az aacheni Ludwig Alapítvány adománya: 70 műtárgy az 1955 utáni kortárs művészet köréből. 2005-ben az intézmény a budai várból a Művészetek palotájába költözött, ahol mintegy 33000 m2-nyi kiállítótérrel rendelkezik. A múzeum állandó gyűjteményi kiállítása mellett, időszakos tárlatokkal - hétfő kivételével - minden nap 20.00 óráig várja a látogatókat.

10.30 - 12.30 Nyitott kis műhely, képzőművészeti műhely 6-10 éveseknek. 11.00 - 15.00 Lépésről-lépésre - értékverseny az állandó gyűjteményben. 15.00 - 17.00 Nyitott, LUMU intemediális műhely, képzőművészeti műhely 14 éves kortól. 16.00 - 17.00 Tárlatvezetés az időszakos kiállításban. 10 éves a STRABAG festészeti díj. 17.00 Értékverseny eredményhirdetés, ajándéksorsolás. 17.00 - 18.00 Poszt-szocreál előadás a politikai szimbólumok továbbéléséről a 70-es, 80-as évek művészetében az állandó gyűjteményben. 15.00 - 17.00 Séta kulisszák mögött.

sz.: 10.00 - 20.00, v.: 10.00 - 20.00

MŰVÉSZETEK PALOTÁJA

Komor Marcell u. 1.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

2005. márciusában vette birtokba a közönség a minden részében a kultúrát szolgáló Palotát, melyben otthonra talált a zene - klasszikustól a dzsesszen át a világzenéig- az opera, a tánc és kortárs képzőművészet is. A minden részletében XXI. századi épületben hatalmas terek, magasba törő oszlopok és hangulatos zugok között szinte mindig történik valami. A Palota legfelső szintjéről kivételes panoráma nyílik Budapestre, a Duna hídjaira és a várost körülvevő hegyekre. Az esti programok próbája miatt napközben csak a közterek látogathatóak vezetés nélkül. (A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem és a Fesztivál Színház zárva tartanak.)

A Művészetek Palotája vasárnaponként Cifra Palota rendezvénysorozatával vár minden kedves tanulni és kultúráltan kikapcsolódni vágyó gyermeket és felnőttet. Minden alkalommal külön tematika köré épül a program (sport, zene, tánc, ünnepeink stb.) és természetesen ezen belül a színpadi műsorok és a kézműves foglalkozások is. A program kezdete: 10.00 óra. A Cifra Palota rendezvény alatt a rendezők vezetett háznézést biztosítanak. A szervezett séták 11.00, 13.00, 15.00 és 17.00 órakor indulnak a földszinti információs pult elől.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

X. KERÜLET

CONTI KÁPOLNA

Kápolna tér 1.

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A Conti kápolna 1739-40-ben épült. A terület egyik legrégibb műemléke. Conti Antal Lipót és neje Drenker Krisztina annak emlékére építette, hogy családjuk az akkor tomboló kolerajárványtól megmenekült. A kápolna barokk stílusban épült, belső berendezése Conti saját munkája. A csavart oszlopos oltár egyetlen kőből van faragva, a szobrokat is maga Conti készítette. 1828-tól a római katolikusok használták 1900-ig, 1947-től a görög katolikusok kápolnája lett.

sz.: 10.00 - 16.00, v.: 11.00 - 16.00

DOM POLSKI (LENGYEL HÁZ)

Óhegy u. 11.

A XX. sz. első felében épület lengyel templom, plébániaház, valamint idős lengyelek részére emelt öregotthon alkotta épületegyüttes két utóbbi részét az ezredfordulón lengyel építész tervei alapján az anyaországból érkezett pénzből újjáépítették és 2202-ben Jozef Glemp bíboros jelenlétében került átadásra. Az egykori öregotthon kulturális és hagyományőrző célból Lengyel házzá épült át, amely egyben központja is a Szt. Adalbert Egyesületnek is. Eredeti dokumentumok felhasználásával fotókiállítás tekinthető meg: Poznan-Budapest 1956 címmel.

sz.: 10.00 - 15.00, v.: 10.00 - 15.00

LENGYEL TEMPLOM

Óhegy u. 11.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

A XIX. és XX. században hazánkba jött lengyelek 1910-ben határozták el templomuk építését. Az Árkay Aladár tervezte templom szecessziós egyhajós templom, a hozzátartozó plébániaházzal és öregotthonnal. A templom szentelésére 1930-ban került sor, a nagy Varsói csata, a Visztula feletti csoda 10. évfordulóján. A templombelsőt Marczyk Károly és testvére festette ki. Az épület színes üvegablakai a közös lengyel-magyar szenteket ábrázolják: László, Adalbert, Jolanta, Kinga, Grodeczki Menyhért, Salomea).

2006 óta a Stary Sacz-i klarisszáktól kapott Szt. Kinga ereklye őrzési helye. A kertben 2005 óta látható a templomépítő Donek Vince atya szobra.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 12.00 - 19.00

XI. KERÜLET

BME KÖZPONTI ÉPÜLET

Műegyetem rkp. 3-9.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Az egyetemet 1782-ben II. József alapította Institutum Geometrico-Hydrotechnicum néven, jelenlegi neve: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. Központi épülete, a patinás "K épület" 1902 és 1909 között épült Hauszmann Alajos tervei alapján. Falai közt olyan hírességek tanultak és tanítottak, mint Gábor Dénes, Steindl Imre, Bay Zoltán.

16-án Ön is megnézheti, hol jártak híres eleink. Szeretettel várjuk! Találkozzunk a Műegyetemen! A Központi épület látogatói a BME OMIKK rendezvényeihez csatlakozhatnak.

10.00 és 12.00 órától: pincétől a padlásig: Titkok és érdekességek a Központi épületben és a könyvtárban. A vezetés ideje kb. 1 óra, a "K" épületből indulunk és a Könyvtár épületébe érkezünk. TALÁLKOZÓ a Műegyetem Központi épületének főbejáratánál ("K" épület) További információ a BME OMIKK honlapján: http://www.omikk.bme.hu

sz.: 9.00 - 20.00

BME NUKLEÁRIS TECHNIKAI INTÉZET OKTATÓREAKTORA

Műegyetem rkp. 9.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

A 35 éves műegyetemi oktatóreaktor az ország legnagyobb értékű oktatási célú kísérleti berendezése. Bár a reaktorépület maga is a 60-as évek építészetének érdekes szerkezeti megoldása, elsősorban a reaktor, a hozzá tartozó laboratóriumok, az itt folyó oktatási és kutatási tevékenység az, ami különleges jelentőségű és a nagyközönség számára ismeretlen.

16-án 9.00, 10.00, 11.00 és 12.00 órakor a bejárattól indítunk csoportokat. A reaktorba csak 16. évüket betöltött személyek jöhetnek be. 20 fős csoportokban vezetjük a látogatókat, kb. egy órás sétára. A látogatóktól előzetes jelentkezést kérünk a következő E-mail címre: balla@reak.bme.hu

sz.: 9.00 - 13.00

BME OMIKK

Budafoki út 4-6.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az ország legnagyobb műszaki könyvtára, amelyben több mint 2 millió dokumentum található. A szakrális épületre emlékeztető neogótikus könyvtárat 100 éve kezdték építeni a híres építész és műegyetemi tanár, Pecz Samu tervei alapján. A Nagyolvasóterem szerkezete akkoriban Európa legnagyobb fesztávú, nem templomi célt szolgáló téglaboltozata volt.

Kiállítások: Ritkaságaink: tárlat az BME-OMIKK gyűjteményeiből az aulában. Épület-impressziók - tárlat a hallgatók munkáiból a Sóhajok hídján. Pecz Samu kápolnája, kiállítás a könyvtár épületéről és tervezőjéről.

Épületvezetések, séták: 10.00 és 12.00 órakor "pincétől a padlásig" titkok és érdekességek a központi épületben és a könyvtárban. Vezetés időtartama: 1 óra. Találkozó a Műegyetem központi épületének főbejáratánál (K épület, Műegyetem rkp. 3.)

11.00 és 13.00 órakor "Könyvkötő és műhelye" címmel régimódi séta indul a könyvkötészet világába. Találkozó a Könyvtár aulájában, a vezetés ideje 45 perc, max. 15 fős csoportot tudunk fogadni. Bejelentkezés: kbako@omikk.bme.hu, tel: 4633796.

14.00 óra: rövid séta az egyetem kertjében, találkozó a Könyvtár főbejáratánál, időtartam 30 perc. A séta során a kertben található szobrokat, emlékműveket, a kert történetét ismerhetik meg.

Gyermekprogramok az Ápisz Rt. és a Fakopáncs Kft. támogatásával. 10.00 - 14.00-ig: Az én házam az én váram rajzverseny 3-18 éves korig, négy kategóriában. Versenykiírás: www.omikk.bme.hu. Eredményhirdetés: 14.45-kor.

10.00 - 18.00 óra között játszóház: várépítés, jenga-torony építése, rajzos feladatok és aszfaltrajzolás. Sétáló feladatlapok piciknek, kicsiknek, és nagyobbaknak. 15.00 - 16.30 között gyermektáncház a Fondor és a Sültű zenekarokkal. 17.00 - 19.30 koncert és táncház. Közreműködik a BME Néptánckör, táncot tanít: Galambos Péter és párja. Árusok utcája 10.00 - 18.00 óra között. A könyvtár előtt kézműves portékák, ásványok és fa játékok kaphatók.

Támogatóink: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Ápisz Rt. Műszaki Rajzeszköz Szaküzlet, Fakopáncs Kft., EKS Service Kft.

sz.: 9.00 - 20.00

BUDAI CISZTERCI SZENT IMRE PLÉBÁNIATEMPLOM

Villányi út 27.

Vezetés: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A plébánia, mint lelkészség, már 1917-ben kezdte gyűjteni közösségét, a tabáni Alexandriai Szent Katalin plébánia területéből kiválva. Az első szükségkápolna a Verpeléti út (ma Karinthy Frigyes út) 15. sz. alatt létesült, majd a Villányi út 3 sz. alatt kis templom épült, Nagyboldogasszony tiszteletére. Ennek utóda a mai templom, amelynek alapkövét dr. Serédy Jusztinián bíboros, hercegprímás rakta le 1936-ban, majd ő is szentelte fel a templomot 1938-ban. A templomot, ugyanúgy, mint a Szent Imre Gimnázium épületét, dr. Wälder Gyula tervezte a Ciszterci Rend felkérésére, mint egy háromtagú épületegyüttes középső és lelkiségileg legfontosabb épületét. A harmadik épület - a rendház - felépítését a háború majd az azt követő idők tették lehetetlenné.

Orgonabemutató és hangverseny: a bemutató 15.00 - 19.00 óráig tart, 16.00 - 17.00 óra között Hajdók Judit, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal munkatársa ad elő. A szentmise után 20.00 órától orgonahangverseny. Pinocchio kiállítás.

sz.: 9.00 - 18.00, v.: 12.45 - 19.00

BUDAPESTI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT

Etele út 55.

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A Budapesti Művelődési Központ a 70-es években épült Kelenföld közepén, azóta a kelenföldi városközpont egyetlen kulturális intézménye.

Az örökségnapok hétvégéjének szombatján családi programokkal, előadásokkal, filmvetítéssel várja látogatóit:

16.00 - 17.00 Hófehérke - mesejáték a Fogi színház előadásában,

16.00 - 18.00 Vasútmodell-bemutató, 16.00-18.00 előadás a szocreál építészetéről és az ezredforduló építészeti törekvéseiről,

17.00 - 19.00 Kézműves-foglalkozások: Roskó Gábor vezetésével üvegfestés, szélharang készítése, virágkötés.

17.00 - 19.00 Művészeti foglalkozás gyerekeknek Rajzolás, festés, térbeli kompozíciók létrehozása a GYIK Műhely Alapítvánnyal.

17.30 - 19.30 Művészeti foglalkozás felnőtteknek A résztvevők nagymesterek műveivel és klasszikus technikákkal ismerkedhetnek meg híres képzőművészeti alkotások (főleg impresszionista festők művei) másolása során. A program előképzettséget nem igényel. Az eszközöket biztosítjuk, a gyakorlott alkotók saját felszerelést is hozhatnak. Vezeti: Makovecz Anna képzőművész.

18.00 - 19.00 Gyermektáncház a Budapest Bartók Táncegyüttessel.

19.30 - 21.30 Filmmúzeum: A szocreál építészete a magyar filmművészetben Beszélgetés, majd vetítés az 50-es-60-as évek dokumentum- és játékfilmjeiből a Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozat keretében.

sz.: 10.00 - 22.00, v.: 10.00 - 16.00

A BMK Galériában Rendes Béláné festő, nyugdíjas rajztanár kiállítása látható.

A Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozathoz budapesti sétákkal kapcsolódunk, amelyen dr. Tóth József történelemtanár vezetésével 1956-os emlékhelyeket keresünk fel - érintve a korszakra jellemező középületeket, lakóházakat is.

16-án 10.00 órakor találkozó a Ferenc körút és a Mester utca sarkán. Útvonal: Tompa utca - Kilián laktanya - Corvin köz.

16-án 14.00 órakor találkozó a Kossuth téri metró kijáratnál. Útvonal: Kossuth tér - Deák tér - Bródy Sándor utca.

17-én 10.00 órakor találkozó a Moszkva téri metró kijáratnál. Útvonal: Széna tér - Mechwart liget - Bem tér.

17-én 14.00 órakor találkozó a Gellért Szálloda előtt. Útvonal: Műszaki Egyetem - rakpart - Budafoki út.

CITADELLA

Citadella sétány 1.

Információs anyag: lesz

Csodálatos fekvésű fővárosunk látképének egyedülálló esztétikai hatása a táj és a város, a természet és az emberi alkotás harmonikus kapcsolatában rejlik. Ez emeli Budapestet a legszebb fővárosok sorába, ezért vette fel az UNESCO a Duna két partjának panorámáját a budai Várheggyel és a Gellértheggyel együtt a világörökség kulturális javainak listájára. Ezt a pompás látványt a Duna szintje felett 140 méter magasan emelt Citadella fellegvárból (1854) lenézve csodálhatjuk meg legjobban.

"Magyar szentek élete és története" című kiállítás, amely az összes magyar szent, boldog és boldog emlékű történetét és legszebb ábrázolásait mutatja be a Citadella Szálló kiállítóhelyiségében. Ugyanitt látható Prokop Péter katolikus pap, festőművész kiállítása.

sz.: 9.00 - 20.00, v.: 9.00 - 20.00

TIT STÚDIÓ EGYESÜLET

Zsombolyai u. 6.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Ebben az épületben valósította meg a "természettudományos játszószobát", a jelenségbemutató kiállítást Öveges József, a méltán közismert tudós-tanár. Szellemi örökségének tárgyi emlékei és a híres televíziós kísérleteket bemutató filmek tekinthetők meg az Öveges Emlékteremben. Az épület történetét - 1934-ben épült zsinagóga - bemutató kiállítást is megtekinthetik a látogatók.

Öveges József emlékkiállítás. Kísérletek filmeken és diákok által élőben is bemutatva.

Folyamatosan épületen kívüli szervezett séta.

sz.: 10.00 - 18.00

TRANZIT KÁVÉHÁZ

Bukarest u. - Ulászló u. sarok

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A volt MÁVAUT buszpályaudvar épületét 1964-ben építették Félix Vilmos tervei alapján. A belső mozaikot Rác András iparművész tervezte. Az átépítés után - melyet a Borsay Attila vezette XCXVI műterem tervei alapján végeztek -, 2004 decemberében nyitott meg a Tranzit Kávéház, mely 2005-ben Budapest Építészeti Nívódíjában részesült. A felújítás alatt került sor a térrendezésre, Andor Anikó Ybl-díjas tájtervező elképzelései alapján. A munka befejezését Balogh Andrea kísérte végig. A Kávéház kulturális találkozóhelyként működik. Kortárs irodalmi estek, fotókiállítások, kerekasztal-beszélgetések, jazz estek borkóstolóval, könyvbemutatók, kamaraszínházi produkciók, képző- és iparművészeti kiállítások váltogatják egymást.

sz.: 8.00 - 23.00, v.: 8.00 - 23.00

XII. KERÜLET

ERZSÉBET- KILÁTÓ

Jánoshegyi út 1.

Információs anyag: lesz

A János-hegy tetején, Budapest legmagasabb pontján - 527 méteres tengerszint feletti magasságban - áll az 1908 és 1910 között épített Erzsébet-kilátó. A kilátót Schulek Frigyes tervei alapján, részben a fővárosi polgárok adakozásából építették. A torony 23,5 méter magas, teraszos elrendezésű, neoromán stílusú. Három, felfelé haladva egyre kisebb átmérőjű szintje van. Minden szinten körterasz található. 1882-ben Erzsébet királyné is tett kirándulást a János-hegy tetejére. Az ő tiszteletére kapta nevét az évtizedekkel később épített kilátó. Pontosan egy éve, 2005. szeptember 18-án adták át az újjáépített kilátót.

17-én 10.00 - 17.00 óráig: gyalogtúra a Moszkva tértől a kilátóig, családi futóverseny a kilátóig, kézműves foglalkozások, gyermekprogramok, népzene táncházzal, sportbemutatók, zenei programok.

A rendezvény ideje alatt egy kiállítást és a kerület történetét bemutató folyamatos filmvetítést láthatnak az érdeklődők. Folyamatos társasjáték-foglalkozással is várjuk a játékot kedvelő családokat.

sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00

ÉVSZÁZADOS TÖRTÉNELMI EMLÉKEK A NORMAFA KÖRÜL

Normafa, síház

A séta a Normafa melletti síháztól 17-én 10.00 órakor indul: Normafa-határkő - Szent Anna rét - Szent Anna kápolna - Kossuth szobor - régi sísánc - Erzsébet térdeplő - Gyermekvasút - Virágvölgy megálló - katonasírok - KFKI lakótelep - határkő útvonallal.

FOGASKEREKŰ REMÍZ - VÁROSMAJORI VÉGÁLLOMÁS

Szilágyi Erzsébet fasor 14-16.

Vezetés: lesz

Cathry Szaléz Ferenc svájci mérnök tervezte az 1874-től működő fogaskerekű vasutat. A gőz üzemmódot 1929-től villamos üzem váltotta fel. Közszemlére kerül az 1874-ből származó felújított pótkocsi, valamint az 1929-ben készült fogaskerekű eredeti állapotában helyreállítva.

sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00

HEGYVIDÉK GALÉRIA

Városmajor u. 16.

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A kiállítás helyszíne nem szocreál épület de 1942-ben épült, értékes ház. Művészcsaládok bemutatkozása: Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész és családjának kiállítása, 2006. szeptember 8-tól - október 14-ig Csíkszentmihályi Róbert készíti a Műegyetem előtt felállítandó 1956-os emlékművet - erről is lesznek anyagok a kiállításon.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

JÓKAI KLUB

Hollós út 5.

Információs anyag: lesz

Budapest egyik legszebb helyén, a Svábhegyen, nagy parkban levő villaépületben működik a Jókai Klub. Az épület tetőtere klubfoglakozások, kisebb létszámú tanfolyamok befogadására alkalmas. A kertre néző 150 fős kamaraterem elsősorban színházi előadások, koncerteknek ad helyet, de konferenciák, családi és baráti összejövetelek rendezésre is alkalmas. Az intézmény minden korosztály számára kínál színházi, irodalmi, zenei, táncművészeti, szórakoztató programokat.

Táncház 17.00 órától, 19.00 órakor Kelta mitológia címmel előadás, 20.00 órától Bran ír népzenei koncert.

sz.: 15.00 - 22.00

MTA KFKI ATOMENERGIA KUTATÓINTÉZET

Konkoly T. M. út 29-33.

Vezetés: lesz

A Budapesti Kutatóreaktor (X. épület) az ország első nukleáris létesítménye. 1959-ben helyezték először üzembe. A látogatók megtekinthetik a reaktor vezénylő helyiségét és bepillanthatnak a reaktorcsarnokba is, ahol a kísérleti berendezések találhatóak.

sz.: 9.00 - 12.00

SÉTA A BUDAI-HEGYSÉGBEN

Könnyű erdei séta jelzett turistautakon, a Budai-hegység egyik legszebb részén. Útvonal: Normafa - Csacsi-rét - Makkosmária (Kegytemplom) - Mária-szakadék - Budakeszi, 22-es busz végállomása. Útközben pihenő a makkosmáriai kegytemplomnál, a templom megtekintése (ivóvíz és WC lehetőség), majd a Mária-szakadékon át (mély, sziklás völgybevágódás, könnyen bejárható!) tovább, Budakesziig. Innen a 22-es busszal lehet visszatérni Budapestre (a bérleten kívül plusz 1 db közlekedési jegy szükséges!). Lehetőséget biztosítunk egy rövid budakeszi sétára, és az új Himnusz emlékmű megtekintésére. Találkozó mindkét nap 9.00 és 14.00 órakor, a Moszkva térről induló 21-es busz Szabadság-hegyi végállomásánál.

VÁROSI HÁZAK - TÁRSASHÁZ

Kiss János altábornagy utca 59.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

A Németvölgyi lakótelepet 1928-29-ben építették meg Medgyaszay István építőművész tervei alapján a Székesfőváros megbízásából. Immár harmadik alkalommal nyitjuk meg a Társasházat az érdeklődőknek, kiállítással, koncerttel fűszerezve a programot.

16-án 10.00 órakor nyílik a "Medgyaszay épületei ma!" és a Társasházat bemutató kiállítás. 16.00 órától kezdve a Tambura zenekar ad koncertet.

Mindkét nap 11.00 és 15.00 órakor lesz a Németvölgyi úti lakótelepet (Városi Házak) bemutató körbevezetés.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

XIII. KERÜLET

ANGYALFÖLDI JÓZSEF ATTILA MŰVELŐDÉSI KÖZPONT

József A. tér 4.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

A XIII. kerület közművelődésének egyik legnagyobb intézménye, a József Attila Művelődési Központ több mint 50 éves múlttal rendelkezik. A ház építését Horváth Szabolcs tervei alapján 1939-ben kezdték meg és végül 1949 decemberében fejezték be. A kezdetben Rákosi Mátyás nevét viselő kultúrházat mindig pezsgő kulturális élet jellemezte. A Művelődési Ház az idők során felújításokon ment keresztül, majd 2005-ben állami és önkormányzati támogatásokkal megkezdték a teljes körű felújítását, átépítését.

Az épület 2006. szeptember 16-án nyitja meg ismét kapuit a nagyközönség előtt. A Kulturális Örökség Napjai keretében olyan helyszíneket tekinthetnek meg, háttérinformációkat kaphatnak az érdeklődők a házzal kapcsolatban, melyek eddig nem voltak ismertek. Kivételes alkalommal bemutatjuk a Művelődési Központ múltját, jelenét és jövőjét, a felújítás folyamatának részleteit - amit építészeti szakvezetéssel szeretnénk illusztrálni - korabeli hangulatban ismerhetik meg a hozzánk látogató érdeklődők.

Rendezvények a nap folyamán: Ásványbörze, Nagy Hancúrház, Régi és új játékok, Számháborús előkészületek, diavetítés, Retró Büfé képeslappal, Divatbemutató, Kézfogás kórus, Hastánc, RSG bemutató, Színjáték a nyuszikkal, Kerámiaműhely - edények készítése, Fotókiállítás a művelődési ház felújítási munkálatairól, Számháború. 11.00 és 15.00 órakor építészeti szakvezetés. 16.00 órától a Gyémánt teremben: gyermekcsoport, szerpentin, Ottó bácsi - nyugdíjas tánccsoport, Hortus.

18.00 órától a Budapest Ragtime Band koncertje.

sz.: 10.00 - 19.00

BUDAPEST FŐVÁROS LEVÉLTÁRA

Teve u. 3-5.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Budapest Főváros Levéltára 1686-tól, töredékeiben 1300. óta őrzi a Budapestre és lakóira vonatkozó iratokat. Az intézmény 2004-ben átadott új otthona az egyik legmodernebb levéltári épület Európában. A vezetés során az épület és szolgáltatásai bemutatásán kívül a látogatók megismerkedhetnek a levéltár iratanyagából válogatott érdekes dokumentumokkal. A levéltár gyűjteményében található térképekből kiállítás látható.

sz.: 10.00 - 15.00, v.: 10.00 - 15.00

RENDŐRSÉGI IGAZGATÁSI KÖZPONT

Teve u. 4-6.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

1997. október 1-jén került átadásra a Rendőrségi Igazgatási Központ, mely otthont ad az Országos Rendőr-főkapitányságnak, a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak és a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságnak. Irodaházunk méretét és arányait tekintve az egyik legnagyobb újonnan épített államigazgatási intézmény a monarchia óta. Az épületegyüttes két részből áll: egy 8 emeletes hasáb alakú épületből és egy 16 emeletes henger alakú toronyból. A 900 helyiségből álló központ magassága az antennával együtt 92 méter, míg a föld alatt két szinten csaknem háromszáz parkolóhely és több tucat kiszolgáló blokk található.

Az épület teljes bemutatása a garázsszinttől, a lőtéren át az országos rendőrfőkapitány irodájáig, maximum 30-40 fős turnusokban, vezetéssel.

Az épületlátogatás mellett rendőrségi gépjármű technikai bemutató, rendőregyenruha kiállítás és számos meglepetés várja a látogatókat a rendezvény a teljes időtartam alatt.

sz.: 10.00 - 15.00, v.: 10.00 - 15.00

ÚJLIPÓTVÁROS KIALAKULÁSA

17-én 10.00 órakor séta indul a Margit-híd - Szent István krt. (szecessziós házak) - Vígszínház - Hegedűs Gy. u. - Csanády utcai zsinagóga- Szent István park - Református templom - ÁPV Rt. - Dunapart (Vidor Emil tervezte házak) - Honvéd u. - Szemere u. - Tátra u. - Fehér ház útvonalon. A séta időtartama: 2 óra. Találkozó: Margit-híd, pesti hídfő, 4-6-os villamosmegállóban.

A séta vezetője: Dr. Horváth Péterné.

XIV. KERÜLET

NÉPSTADION (PUSKÁS FERENC STADION) ÉS SZOBORKERT

Istvánmezei út 3-5.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

Egy nagy befogadóképességű stadion felépítésének gondolata már 1896-ban felmerült, amikor Budapest neve az első újkori játékok megrendezőjeként szóba került. A negyvenes évek végén a kérdés ismét napirendre került. A kommunista párt hatására a kormány első hároméves terve előirányozta a stadion felépítését. Százezres befogadású létesítményt terveztek, így az eredetileg 70.000 nézőre építő terveket módosítani kellett. A tervező-főépítész: Dávid Károly, a statikus-tervező: Gilyén Jenő volt. A kivitelezéssel a 23. sz. Állami Építőipari Vállalatot bízták meg.

Az építkezés 1948 és 1953 között zajlott - túlnyomórészt előre gyártott elemek fölhasználásával. 1953. augusztus 20-án sor kerülhetett az ünnepélyes megnyitóra, amelyre 80.000 néző volt kíváncsi. A Népstadion teljes területe: 192 916 négyzetméter; befogadó képessége: 78.000 fő; hét öltöző van 170 hellyel; a sajtópáholy 336 helyet kínál a médiának. A Népstadionban található háromemeletes épület, az ún. "Torony" biztonsági és kommunikációs központ.

Megfelelő világító berendezést ötéves fennállásakor, rekortán borítású, nyolcsávos atlétikai pályát 1966-ban kapott. Népszerű, teltházas sportesemények zajlottak itt: atlétikai versenyek, labdarúgó mérkőzések (pl. Magyarország - Anglia 7:1). A hatvanas évektől megsokasodtak a kulturális programok. 2002-től Puskás Ferenc nevét viseli a létesítmény.

Épületvezetés magyar és angol nyelven.

Filmvetítés a Stadionról - folyamatosan a Toronyépületben. 11-es rúgás a Stadion pályáján. Versenyfutás a futópályán (sportcipő kötelező!)

Toronyépület - Játékos kijáró - Pálya - Dísztribün - Lelátó - Szoborpark útvonalon indulnak séták.

sz.: 9.00 - 12.00, v.: 9.00 - 12.00

XV. KERÜLET

RÁKOSPALOTAI MÚZEUM

Pestújhelyi út 81.

Információs anyag: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

100 éve, 1906-ban kezdte építeni a MÁV az Istvántelki Főműhelyben dolgozó alkalmazottai részére Rákospalotán a maga korában impozáns és korszerű lakótelepét, a MÁV-telepet. A telep a 20-30-as években élte fénykorát, amikor 60 házában 2000 ember élt. Az épülettömböket a MÁV kertészei által gondozott kertek, a kerteket rendezett utcák vették körül. Ezen az egykor mintaértékű lakótelepen barangolunk László Tamás építészmérnök vezetésével. A séta 16-án 10.00 órakor indul a Mézeskalács téren a SPAR parkolóból.

sz.: 10.00 - 16.00

XVI. KERÜLET

BATTHYÁNY ILONA ÁLATALÁNOS ISKOLA NÉPRAJZI GYŰJTMÉNYE

Georgina u. 23.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

45 év gyűjtőmunkájának eredménye látható az iskola légópincéjében hat helyiségben. A cinkotai népviselet legszebb darabjain, a berendezési tárgyakon, a használati eszközökön kívül régi fényképek, iratok, térképek nyújtanak segítséget a látogatóknak a múlt megismeréséhez. Az iskola főépülete 1961-ben épült, itt található a néprajzi gyűjtemény is.

v.: 10.00 - 15.00

CINKOTAI KULTÚRHÁZ

Vidámvásár u. 78.

Vezetés: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az épület 1884-ben épült mint Cinkota nagyközség községháza és kultúrháza, az építését gr. Batthyány Ilona segítette.

Az "Art 16" képzőművészeti csoport kiállítása.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

KERTVÁROSI IDŐUTAZÁS - AUTÓBUSZOS VÁROSNÉZÉS A XVI. KERÜLETBEN

Szeptember 16-án 9.30 és 14.00 órától háromórás városnézés a XVI. kerületben. Körbejárjuk a Dallas-negyedet, az ómátyásföldi villanegyedet, a Gizella kastélyt, meglátogatjuk Cinkota nevezetességeit (templom, védett akácfa, gimnázium), a Naplás-tónál mocsári teknős bemutató vár. Jelentkezés a 20 9310 800-as telefonon.

LAKI KÁROLY NÉPRAJZI MAGÁNGYŰJTEMÉNYE

Kalitka u. 1.

Vezetés: lesz

A néprajzi gyűjtemény több mint kétezer tárgyból áll, melyet szakértők egyedülálló gyűjteménynek minősítettek 2004-ben. Laki Károly a kerület kétszeres díszpolgáraként 1973. március 15-e óta fogadja a látogatókat az ingyenes kiállításon. A páratlan gyűjtemény a Tájak-korok-múzeumok bélyegzőhelye. Igény szerinti vezetés a kertben és a pincében, a néprajzi gyűjtemény és a kert növényállományának ismertetése, bemutatása.

sz.: 8.00 -20.00, v.: 8.00 - 20.00

XVIII. KERÜLET

SÉTA A BÓKAY-TELEPEN

150 éve született Bókay Árpád orvosprofesszor, az ő és családjának tulajdonában volt Pestszentlőrinc "Óvárosának" területe, melyet a századfordulón kezdtek parcellázni és beépíteni. Számos érdekes magán- és középület áll itt. (pl. az első iskola, óvoda, Ady apósának utolsó lakóhelye, számos villaépület, sőt egy kisebb gyár is)

16-án 15.00 órakor séta indul A XVIII. kerületi Kossuth térről, a II. világháborús Hősök Emlékműve elől. Útvonal: Egy villamosmegállónyit utazunk, ott leszállva a Garay utca - Boncza ház - Kossuth Lajos utca - Városház utca - Batthyány utca - katolikus templom - Petőfi utca - Wlassics Gy. utca - Városház utca - Bókay Kert.

PESTIMRE '56 - KIÁLLÍTÁS

Vasút u. 48.

A kiállításon kronológiai sorrendben elevenednek meg a az 50 éve történt események. Kiegészíti mindezt az egykor a XVIII. kerületben települt 55. honi légvédelmi tüzérhadosztály történetét, illetve a hadosztály és a forradalmárok kapcsolatát bemutató rész. A kiállítást a Hadtörténeti Intézet és Múzeum jóvoltából jelentős mennyiségű műtárgy teszi érdekesebbé. Láthatók lesznek korabeli katonai egyenruhák, hadfelszerelések, eredeti dokumentumok és fényképek, valamint a hadosztály tisztjeinek emléktárgyai mellett azok a kitüntetések, melyekkel a Magyar Állam és az 56-os szervezetek tüntették ki a rendszerváltás óta az egykor emigrációba kényszerült, majd hazatért és rehabilitált katonatiszteket.

A kiállítás szeptember 6. és október 15. között látogatható, hétköznap 8.00 - 20.00 óra között.

sz.: 9.00 - 14.00, v.: 9.00 - 14.00

XX. KERÜLET

ÁTLÓK GALÉRIA

Klapka u. 48/a.

Vezetés: lesz

Mozgáskorlátozottak által látogatható.

Az Átlók Galéria, Pesterzsébet legújabb kiállítóterme ad otthont Rátkay Endre festőművész állandó életműkiállításának.

sz.: 14.00 - 18.00

GAÁL IMRE GALÉRIA

Kossuth L. u. 39.

Vezetés: lesz

A Gaál Imre Galéria Pesterzsébet időszakos kiállításokat rendező kiállítóterme. A Kulturális Örökség Napjai alatt Baksai József festőművész kiállítását és egy válogatást tekinthetnek meg az érdeklődők a Pesterzsébeti Múzeum kortárs művészeti gyűjteményének új szerzeményeiből.

sz.: 10.00 - 18.00

PESTERZSÉBETI MÚZEUM

Baross u. 53.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

A Pesterzsébeti Múzeum az 1906-ban épült neogótikus stílusú Bocsák villában található. A múzeum ad helyet a Pesterzsébet történetét bemutató helytörténeti kiállítás termeinek és a Neményi Lili emlékszobának.

sz.: 10.00 - 18.00

XXI. KERÜLET

CSEPEL MŰVEK GYÁRI SÉTA

Weiss Manfréd 1893-ban alapította a gyáróriást, 200 hektár területen kb. 30.000 ember dolgozott. 1951-ben épült a Főkapu, a Főigazgatóság, a központi Szerszámraktár, a Tiszti Kaszinó, az üzemcsarnokok és a Fémmű. A Főbejárat fehér mészkővel burkolt falán Csíkszentmihályi Róbert domborműve a gyáralapítót, Weiss Manfrédet ábrázolja. Emlékeztet arra, hogy a gyár megalapításával és működésével Csepel történetében új korszak kezdődött a kis falu iparvárossá vált. Megmaradt műhelycsarnokai, karcsú gyárkéményei a hazai ipari építészet egyedülálló emlékei. Ma kb. 10.000 ember munkahelye.

17-én 10.00 órakor séta indul a Főkapu (Gyepsor u. 1.) - Szent Imre tér, Főigazgatóság - Motorkerékpárgyár - Tiszti Kaszinó - Víztorony - Fémmű útvonalon.

CSEPELI MUNKÁSOTTHON

Árpád u. 1.

1915-ben a munkások megvásárolták a munkásotthon céljára Saufner János vendéglőjét. A nagy látogatottság miatt az épület szűknek bizonyult, még a háborús években megkezdődött a kibővítése. Az építkezést a munkásszervezeteken kívül Weiss Manfréd és a Nemzeti Tanács is támogatta. Az épület terveit Diebold Hermann készítette, a kivitelezést Bocsák János pesterzsébeti kőművesmester végezte. A Munkásotthont 1920-ban adták át a csepelieknek. A régi vendéglő mellett emelt új épületszárny eklektikus bejárata mögött kapott helyet Csepel máig legszebb belső tere, a szecessziós stílusú színházterem, melyet Maróthy Géza pannói díszítenek (A munka és a művészet megdicsőülése), az épületet 1968-ban átalakították.

16-án 13.00 órakor indul vezetett séta.

sz.: 7.00 - 18.00, v.: 7.00 - 18.00

SZENT IMRE TÉRI SÉTA

Szent Imre tér

1838-tól épült ki a pesti árvíz után német mérnökök segítségével.

16-án 10.00 órakor séta indul a Szent Imre téren a templom elől a rendőrség (tervezte: Strogh György, szobrászati munkák Medgyesi Ferenc1954-53) - posta (Nyíri István - Félix Vilmos, belső terét Szőnyi István nagyméretű postatörténeti seccoja díszíti, 1949) - Nepomuki szobor (1721) - szökőkút - országzászló - I. és II. világháborús emlékművek - pártház - polgármesteri hivatal (Miskolczi László, 1937) - II. Rákóczi Ferenc (1940-41) iskola útvonalán.

XXII. KERÜLET

MEMENTO PARK

Balatoni út- Szabadkai út sarok

A Memento Park - Eleőd Ákos konceptuális alkotása - egyedülálló kortörténeti múzeum, amely egyszerre szól a diktatúráról és a demokráciáról. Részei: az 1993-ban megnyitott "Egy mondat a zsarnokságról" elnevezésű szoborpark és a tervezett "Tanú tér" épületegyüttese, súlyponti eleme a "Sztálin tribün" építészeti mementója.

Kiállítás 1 : A szocializmus kezdete, a kemény diktatúra.

Kiállítás 2: A szocializmus hétköznapjai, a puha diktatúra.

A kiállítások megnyitója 16-án 16.00 órakor lesz.

17-én 11.00 és 13.00 órakor séta indul Eleőd Ákos vezetésével a park területén.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

NAGYTÉTÉNYI KASTÉLYMÚZEUM

Kastélypark u. 9-11.

Vezetés: lesz

Információs anyag: lesz

A Nagytétényi Száraz-Rudnyánszky kastély a magyarországi későbarokk építészet egyik gyöngyszeme, jelenleg az ország egyetlen bútormúzeuma. Ezen a hétvégén a kastély parkja a szerelmes kentaur kertjévé alakul át és ókori játékok , ókori vásár, előadások, kézműves bemutatók, gyerekfoglalkozások színtere lesz.

16-án 10.00 órától Ókori víg napok a kentaur kertjében - kétnapos hétvégi rendezvény, részletes program: www.nagytetenyi.hu.

sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00

HELYTÖRTÉNETI-MŰEMLÉKI BEMUTATÓ SÉTA NAGYTÉTÉNYBEN

Találkozó a kastély főbejáratánál, indulás: 10.00, 12.00, 15.00 órakor.

A séta a következő útvonalon indul: kastély - Nepomuki Szent János szobor és gloriett, római katolikus templom - szentháromság oszlop - ortodox izraelita imaház - Szent Flórián szobor - kastély.

Várható időtartam: 1,5 óra. A sétát vezetik: Bartos Mihály és Garbóczi László helytörténészek.


Emlékbizottság
·Emlékbizottság
·Társadalmi Bizottság
·Együttműködő szervezetek
·Külügyi albizottság
·Életrajzok
Sajtó / Press
·Fotogaléria - Photogallery
·Programok - Programs
·Sajtóanyagok / Pressmaterial
Programajánló
·Külföldi programok
·Hazai programok
·Nemzetközi együttműködés
Kapcsolatok
·Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma
·Magyar-Lengyel Szolidaritás
·1956 -os Intézet
·Oktatási Minisztérium Nemzeti Emlékezet Program
·Nemzeti Évfordulók Titkársága
·Magyar Történelmi Film Közalapítvány
·Kanadai Nagykövetség
·Historic front pages, newspapers Hungary 1956
·Hungary 1956
Group Photo Pool
Játékfilmprogram
·Filmajánló
·Emlékév játékfilmprogramja
·Élményút kalauz
·Az Emlékév játékfilmprogramja az MTV1 és a Duna Televízió műsorában
·Rendezői portrék
Kultúra
·Film
·Kiállítások
·Irodalom
Agora
·Vélemények

Utolsó módosítás dátuma: 2006-12-07
Copyright © Puskás Tivadar Közalapítvány.